Článek
Mám u jednoho zaměstnavatele dvě smlouvy. Jedna je HPP a druhá DPP. Nyní mi bude končit HPP, mám po jejím skončení na úřadu práce nárok na podporu v nezaměstnanosti? |
Více zaměstnání u jednoho zaměstnavatele
Zaměstnanec může u zaměstnavatele vykonávat práci na základě několika pracovních smluv, popř. kombinace pracovní smlouvy a některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP - Dohoda o provedení práce nebo DPČ - Dohoda o pracovní činnosti).
Práce na základě dohod mimo pracovní poměr však musí být druhově odlišná od práce, kterou již zaměstnanec pro zaměstnavatele v pracovním poměru vykonává, aby nedocházelo k obcházení pravidel upravujících pracovní dobu a práci přesčas.
Evidence uchazečů o zaměstnání
V případě, že zaměstnanec ztratí zaměstnání, může se za splnění určitých podmínek (např. nepodniká, nepobírá nemocenskou či starobní důchod) nechat zapsat na úřadu práce do evidence uchazečů o zaměstnání. Jakmile úřad práce zapíše (bývalého) zaměstnance do evidence uchazečů o zaměstnání, vznikne mu nárok na pobírání podpory v nezaměstnanosti (opět při splnění stanovených podmínek).
Podpora v nezaměstnanosti je vyplácena uchazečům o zaměstnání, kteří splní podmínky pro vznik nároku na ni. Jednou z nich je, že daný uchazeč o zaměstnání nevykonává žádnou výdělečnou činnost.
Osoba vedená v evidenci úřadu práce může začít kdykoli znovu pracovat. Takovou skutečnost je povinna úřadu oznámit a následně doložit výši mzdy. V případě, že výdělečná činnost je vykonávána na základě pracovní smlouvy nebo DPČ a odměna z ní nepřesáhne polovinu minimální mzdy (tj. v současnosti 5500 Kč), může být daná osoba nadále vedena v evidenci jako uchazeč o zaměstnání, podporu však nepobírá.
Výkon práce na základě DPP (bez ohledu na výši odměny) nebo na základě pracovní smlouvy či DPČ za podmínky, že odměna z nich přesáhne polovinu minimální mzdy, představuje překážku pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, daná osoba tak do evidence úřadu práce vůbec zapsána nebude, případně bude z evidence vyškrtnuta, pokud již byla úřadem vedena jako uchazeč o zaměstnání.
Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti je vyplácena uchazečům o zaměstnání, kteří splní podmínky pro vznik nároku na ni. Jednou z těchto podmínek je skutečnost, že daný uchazeč o zaměstnání nevykonává žádnou výdělečnou činnost.
Existence právního vztahu vzniklého k výkonu výdělečné činnosti, byť by se jednalo o činnost, která nebrání zařazení osoby do evidence uchazečů o zaměstnání (tedy pracovní smlouva či DPČ s odměnou nepřesahující polovinu minimální mzdy), má však za následek ztrátu nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Shrnutí vašeho případu
Na základě vašeho dotazu rozumíme, že po skončení vašeho pracovního poměru k zaměstnavateli nadále zůstane v platnosti DPP, na základě které budete pro současného zaměstnavatelevykonávat některé činnosti.
Další trvání této DPP bude mít za následek nejen to, že vám nevznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale nebudete ani moci být zapsán do evidence jako uchazeč o zaměstnání.
Odpovídali Tomáš Neuvirt a Petr Bečvář z advokátní kanceláře Randl Partners, člen Ius Laboris