Článek
Příbytek se nazývá podle agentury Reuters „House of Phaedra“, tedy „Faidřin dům“ po královně Athén z řecké mytologie (Phaedra je latinizovaný způsob psaní řeckého jména Faidra – pozn. red.). Tato postava se totiž vyskytuje na jedné z tamních nástěnných maleb.
Nález vrhá světlo na nové architektonické styly a naznačuje možné společenské změny v 1. století našeho letopočtu, uvedl Archeologický park v Pompejích v prohlášení.
Na rozdíl od většiny tehdejších domů tento nebyl postaven kolem tradičního římského atria, tj. otevřeného prostoru se zpravidla ozdobnou nádrží na shromažďování dešťové vody ve střední nezastřešené části.
Převratný podvodní objev. Španělé se chystají vyzvednout 2600 let starou fénickou loď
„Navíc nás navzdory své malé velikosti dům udivuje vysokou úrovní svých nástěnných dekorací,“ pokračují italští vědci s tím, že malby vykazují podobnou kvalitu jako např. v mnohem větší a honosnější pompejské stavbě vedle tohoto nově nalezeného „domečku“.
Druhá nejnavštěvovanější památka v Itálii
Archeologický park Pompeje nedaleko Neapole, který je památkou UNESCO, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Itálii. Po římském Koloseu je druhou nejnavštěvovanější italskou pamětihodností.
Pompeje spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis zničil v roce 79 n. l. výbuch sopky Vesuv. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích života. Při neštěstí zemřelo na 3000 lidí.
Pompeje byly objeveny na konci 16. století, ale první vykopávky vědci zahájili až v roce 1748.