Článek
Je to první studie svého druhu pro plazy, do které se zapojilo 961 vědců ve 24 zemích na šesti kontinentech, její dokončení trvalo 15 let.
Podobná globální hodnocení pro další třídy zvířat navíc již dříve odhalila, že hrozbě vyhynutí čelí 40,7 procenta obojživelníků, 25,4 procenta savců a 13,6 procenta ptačích druhů, upozornila zpravodajská stanice CNN.
1 in 5 reptiles is threatened with extinction, @ConservationOrg, @natureserve & @IUCN led study finds. But there's hope in that measures put in place to protect rare birds and mammals also safeguard many of the reptiles that share the same land. @YahooNews https://t.co/DkvevO1wQD
— Conservation Intl (@ConservationOrg) April 27, 2022
V rámci dané nově zveřejněné studie vědci aplikovali kritéria Mezinárodního svazu ochrany (IUCN) v tzv. Červeném seznamu ohrožených druhů na konkrétně 10 196 druhů plazů.
Tým zjistil, že 1829 (21 procent) druhů bylo ohroženo vyhynutím, podle kritérií IUCN jde o zranitelné, ohrožené nebo kriticky ohrožené druhy.
Z plazů jsou tedy nejohroženější želvy a krokodýli.
Krokodýlovi po letech sundali z krku pneumatiku. Chtělo to kus odvahy
„Pro mnoho lidí nejsou plazi tak charismatičtí jako jiná chlupatá nebo opeřená zvířata,“ poznamenal k tomu Bruce Young, spoluautor studie a zoolog z americké nevládní organizace NatureServe.
„Proto nám trvalo tak dlouho, než jsme našli finanční prostředky na tuto práci,“ přiznal.
Lov, zemědělství, urbanizace a invazivní druhy
Plazi si podle autorů studie zaslouží stejnou pozornost jako jiné druhy zvířat, protože jim hrozí stejná rizika.
Největší ohrožení pro všechny tvory představuje zemědělství, těžba dřeva, rozvoj měst, obecně znečištění prostředí a invazivní druhy.
V britské zoo rozmnožili želvu sloní, otcem je 70letý samec
Krokodýli a želvy se navíc velmi často stávají obětí lovců či obchodníků se zvířaty. Celkově jsou ve větším nebezpečí zvířata, která žijí v lesích, než ta na pouštích a v savanách.
Klimatická změna a intenzivní zemědělství způsobují razantní úbytek hmyzu, zjistila studie
Kvůli růstu mořské hladiny hrozí vyhynutí varanům komodským
Ohrožení změnami klimatu je nyní podle badatelů možné, ale ne jisté. Nebezpečí bude hrozit v budoucnu druhům, které žijí na ostrovech s malou nadmořskou výškou.
Bát se může i jedovatá kobra
Mezi zmíněných 1829 ohrožených druhů plazů patří překvapivě i kobra královská, největší jedovatý had na světě, který může měřit až pět metrů.
„Měli jsme sice podezření, že kobra královská je na ústupu, ale toto rozšířené a ikonické zvíře je ve skutečnosti na pokraji vyhynutí,“ uvedl Neil Cox, který vede oddělení pro hodnocení biologické rozmanitosti IUCN.
Uhynulá samice má šanci na potomky. Záchranu bílých nosorožců podpoří kmenové buňky
Zatímco u plazů je vyhynutím ohroženo nejméně 21,1 procenta, u obojživelníků je to 40,7 procenta a u savců zhruba čtvrtina. Od začátku 16. století už nezvratně vyhynulo nejméně 31 druhů plazů.
Pokud bychom přišli o všechny druhy plazů, kterým hrozí vyhynutí, z planety by zmizelo 15,6 miliardy let evoluce, konstatují vědci.