Článek
Tradičně bývá zájem žáků o všechny typy gymnázií vyšší než počet nabízených míst. Tento rok navíc výrazně stoupl oproti předchozímu roku počet uchazečů o studium i počet podaných přihlášek.
Na osmiletá gymnázia se letos podle údajů Cermatu hlásí téměř 19 tisíc dětí, na šestiletá přes 7300 zájemců.
Alespoň jeden člověk zkontroluje každou odpověď v testu
Zájemci o víceletá gymnázia si mohli podat - stejně jako uchazeči o studium čtyřletých maturitních oborů - dvě přihlášky. Celkově tak tento rok obdržela osmiletá gymnázia zhruba 34 400 přihlášek, šestiletá asi 13 tisíc. Počet přihlášek na šestiletá gymnázia stoupl oproti loňsku o 31 procent, na osmiletá gymnázia přišlo meziročně o 7,4 procenta přihlášek víc.
Začaly jednotné přijímačky na střední školy
Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek předá Cermat ředitelům škol 28. dubna, ti poté do dvou dnů zveřejní pořadí uchazečů podle hodnocení výsledků v přijímacím řízení.
Cermat: Některé úlohy hodnotí umělá inteligence
Zajímavostí je, že některé úlohy testů jednotných přijímaček na víceletá gymnázia bude hodnotit umělá inteligence. Počítač u některých úkolů, které mají jednoznačné řešení, nahradí jednoho ze dvou hodnotitelů. Alespoň jeden člověk ale zkontroluje každou odpověď v testu žáků pátých a sedmých tříd, kteří by chtěli studovat na osmiletých a šestiletých gymnáziích. Tento týden to oznámila mluvčí Cermatu Jana Patáková.
„Letos poprvé hodnotí některé úlohy umělá inteligence. Opravuje ale jen malé procento testů, užíváme ji letos zkušebně. Systém využijeme i pro maturitní zkoušky v květnu,“ uvedla mluvčí.
Počet přihlášek na gymnázia roste, největší zájem je o osmiletá
Doposud podle Patákové posuzovali každou odpověď žáka na úlohu v testu z českého jazyka a matematiky dva hodnotitelé. Pokud se neshodli na tom, jak vysokým počtem bodů by měla být školákova odpověď ohodnocena, rozhodoval hlavní hodnotitel. Jednoho z hodnotitelů nyní u části testů na víceletá gymnázia nahradí umělá inteligence, druhým - a hlavním - hodnotitelem zůstává člověk.
Podobně se letos hodnotí i testy jednotných přijímacích zkoušek na čtyřleté maturitní obory na středních školách. Žáci převážně devátých tříd základních škol zkoušky skládali minulý týden. Podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího opravil počítač asi 100 tisíc úloh a výsledky zkušebního užití umělé inteligence jsou srovnatelné s chybovostí člověka, jak řekl Českému rozhlasu.
Kolik stál tisk testů?
Kolik peněz Cermat zaplatil za tisk testů jednotných přijímaček na víceletá gymnázia a střední školy, by podle Krejčího mohlo být jasné na konci dubna.
„Pokud mluvíme pouze o nákladech na provoz tiskáren, pak jsme na hranici jednoho milionu Kč bez DPH. Distribuci testů zajišťuje společnost Elso Philips, zatím zajistila rozvoz dokumentace k přijímacím zkouškám, rozvoz maturit je teprve před námi. Fakturovaná částka bude určena dle skutečně ujetých kilometrů a bude souhrnná po dokončení služeb, takže zatím ještě není známá, ale bude blízko hranice 1,5 milionu Kč,“ sdělil.
Maturity 2024: Jak letos proběhnou a kdy jsou termíny
Server HlidaciPes.org nedávno upozornil, že Cermat vytiskl materiály pro přijímačky ještě na tiskárnách Konica Minolta. V únoru přitom Krejčí ČTK sdělil, že se testy budou tisknout na tiskárnách Fuji, které organizace nově pořídila. Podle jeho nynějšího vyjádření byly nakonec tiskárny Fuji použity jako záloha.
„Na tiskárnách Fuji bylo během března v součtu vytištěno v rámci testů a příprav na provoz přes 100 000 stránek. Tiskárny Fuji byly připravené během tisku přijímaček jako ‚horká‘ záloha, kterou jsme mohli použít až ke zdvojnásobení kapacity tisku jejich použitím současně s tiskárnami Konica Minolta,“ vysvětlil Krejčí.
Doplnil, že na nových tiskárnách se budou tisknout materiály pro maturitní zkoušky v zářijovém termínu. Tiskárny Konica Minolta má pak Cermat odstavit a zakonzervovat. Využívat je chce pouze jako záložní a pro případné rozšíření možností tisku v mimořádných případech.