Článek
V databázi uživatel nalezne vše, co potřebuje vědět o povoláních v ČR, například pracovní náplň, požadovanou kvalifikaci, kompetence, údaje o mzdě a další. Projekt NSP II navazuje na výsledky úspěšného projektu Národní soustava povolání realizovaného v letech 2007-2008.
„Hlavním přínosem projektu je nejen efektivní rozvoj lidských zdrojů v ČR, ale i aktivní ovlivňování vazeb mezi světem práce a vzdělavatelskou sférou prostřednictvím důraznějšího a širšího zapojení všech klíčových partnerů,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
MPSV jako realizátor projektu zabezpečuje tvorbu a aktualizaci NSP podle zákona o zaměstnanosti. Zaměstnavatelé jsou hlavními řešiteli projektu prostřednictvím veřejné zakázky. Prostřednictvím Národní soustavy povolání co nejpřesněji určí strukturu svých potřeb. Následně mohou být přijímána opatření vedoucí k jejich efektivnímu uspokojení.
Katalog NSP odráží aktuální požadavky na jednotlivé pracovní činnosti, jak je vidí zaměstnavatelé reprezentovaní sektorovými radami. Tímto je zároveň definována poptávka na českém trhu práce. Sektorová rada je sdružení významných zástupců zaměstnavatelů, profesních organizací, vzdělavatelů a dalších odborníků na lidské zdroje v daném sektoru či odvětví, která prosazuje své zájmy ve vztahu ke státní správě a vzdělávacím institucím.
„Díky zapojení do činnosti těchto rad, které sdružují vlastně všechny významné aktéry trhu práce v jednotlivých sektorech hospodářství, mají zaměstnavatelé možnost dlouhodobě ovlivňovat strukturu lidských zdrojů a získat tak ve svém odvětví potřebně kvalifikované pracovníky, kterých je v některých oborech nyní citelný nedostatek,“ řekl viceprezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Somr, podle něhož projekt významně posílí pružnost trhu práce.
„Stručně řečeno, zaměstnavatelé tak budou mít ve správný čas, na správném místě, správný počet a správně kvalifikovaných zaměstnanců,“ dodal Somr.
Jednou ze strategických rolí sektorových rad je uzavření sektorových dohod. Sektorové dohody jsou dohody mezi zaměstnavateli (sektorovými radami) a ostatními klíčovými partnery (územní samosprávy, úřady práce, vzdělavatelé, krajské rady pro rozvoj lidských zdrojů...) o následném postupu při řešení disproporcí na trhu práce. Sektorová dohoda umožňuje významné ovlivnění rozvoje lidských zdrojů v ČR prostřednictvím koordinovaných intervencí na trhu práce. MPSV a zaměstnavatelé chtějí pomocí tohoto nástroje udržet konkurenceschopnou a produktivní ekonomiku.