Článek
„Projekční plochu za tu dobu zanesl prach, což zhoršilo kvalitu obrazu. Pokusili jsme se jej vysát, ale nepomohlo to. Nakonec nám nezbylo nic jiného než bílé projekční panely vytvářející vnitřní skořepinu kopule zcela vyměnit,“ řekl Novinkám ředitel hvězdárny Jiří Dušek.
Obraz bude po instalaci nových panelů barevnější a především ostřejší, což ještě umocní jedinečné vizuální výpravy ke hvězdám, které digitárium prostřednictvím svých pořadů divákům nabízí. Nemění se jen panely, ale také datové projektory, což také přispěje ke zvýšení kvality projekce.
Kvůli rekonstrukci bylo třeba nejprve demontovat a odnést všech bezmála 200 sedaček v projekčním sále, v němž bylo nutné postavit lešení.
Brněnská hvězdárna má novou expozici o skrytých jevech ve vesmíru
Práce budou dokončeny do poloviny února, na jehož druhou polovinu už hvězdáři připravili pro veřejnost dva nové pořady.
Pro děti to je Velké dobrodružství v malé Sluneční soustavě a pro milovníky vesmíru všech generací pořad Honba za asteroidy. Věnován je těm z nich, které by mohly v budoucnu ohrozit Zemi, a také meziplanetární obraně před těmito poutníky nekonečnými vesmírnými dálavami.
Projekci zajišťuje unikátní technika
Po technické stránce je celé digitárium brněnské hvězdárny špičkovou a v mnoha ohledech unikátní technologií. Projektor digitária promítá obraz na rozměrnou vnitřní část kopule v rozlišení 4K. K tomu je potřeba 21 výkonných počítačů, které se skrývají pod hlavním sálem.
Výkon jednoho počítače je pak asi čtyřicetkrát vyšší než u běžných domácích zařízení. Vybudování digitária přišlo před deseti lety na 60 milionů korun.
Mimozemské centrum je připraveno i na přílet Klingonů
Brněnská hvězdárna je tak co do kvality projekcí srovnatelná s tou v Paříži nebo v Hamburku. Jsou to právě dechberoucí projekce o vesmíru, za nimiž na hvězdárnu míří zástupy milovníků astronomie.
Pro lepší představu: v oněch bílých panelech, tvořících projekční plochu, je 48 milionů milimetrových dírek. V databázi digitária je přes 1,64 milionu hvězd, rozlišení zobrazovacího systému je 13,17 milionu pixelů a 13 gigabitů je datový tok k projektorům.
Polárníci budou v Antarktidě pátrat po ptačí chřipce a otestují technologii pro vesmír
Rekonstrukce pražského planetária
Rekonstruuje se i v pražském planetáriu. Tamní nová unikátní kopule je již nainstalovaná a funkční. Má průměr 22 metrů a skládá se z 45 milionů LED diod.
„Kopule z LED diod je hotová. Už byla zapojena a viděli jsme první obraz. V současné době se odstraňuje pomocné lešení, pak budou pokračovat práce v sále. Musíme dokončit obložení, světla, sedačky, zakončení vzduchotechniky a další funkční prvky,“ popsal ředitel Planetária Praha Jakub Rozehnal.
Zkušební provoz by podle něj mohl začít na konci dubna či na začátku května. „Zkušebním provozem se myslí program pro školní výpravy, protože bude dokončený sál, ale nebudou hotové výstavní prostory a dárkový obchod. Jestli všechno poběží, jak jsme si naplánovali, tak bychom mohli otevřít na počátku června,“ zmínil.