Článek
Objev pochází z období mezi 1. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu. Podle Řeků by mohl přinést nové informace o římských obchodních trasách ve Středozemním moři.
The amazing image of a Roman #shipwreck just discovered in #Greece, off #Kefalonia island, with more than 6000 amphorae.#underwaterarchaeology #maritimearchaeology #archaeology pic.twitter.com/h6VNDAB60S
— ArcheologiaSubacquea (@ArcheoSubBlog) 11. prosince 2019
Polovina vraku s nákladem je podle vedoucího výzkumu George Ferentinose zakrytá sedimentem, a existuje tak šance, že při další misi bude odhalen celý dřevěný trup plavidla.
Římané přístav hodně využívali
V přístavu Fiskardo již byly nalezeny antické domy, lázně, amfiteátr a hrobky z let 143 před naším letopočtem až 300 našeho letopočtu.
Exciting archaeological discovery of a Roman shipwreck in Kefalonia waters! Read on for details https://t.co/QPonk1uVKE #roman #shipwreck #kefalonia #greece #archaeology
— Zakynthos Informer (@ZanteInformer) 10. prosince 2019
Archeologové ve studii publikované v časopisu Journal of Archaeological Science napsali, že šlo o přístav hojně využívaný Římany k přepravě zboží ve Středozemí.
Hlavními komoditami, se kterými se tehdy v oblasti obchodovalo, byly olivy, olej, víno a obilí. Náklad většinou mířil do Říma.
Malý ostrůvek vydává tajemství prvních Řeků
Zda bude vrak vyzdvižen z mořského dna, zatím není jasné. Pokud by se tak stalo, mohlo by to odhalit více o jeho původu.
Další informace o lodi, jako například důvod ztroskotání, by mohlo přinést detailnější zkoumání s pomocí podvodního sonaru.
Dříve po archeologických nálezech na mořském dně pátrali hlavně potápěči. Moderní technologie v podobě sonarů je ale cennou metodou, jelikož umožňuje rychleji oddělit možné vraky od přírodních objektů.