Článek
Vědci předpokládají, že problémy v chování mohou být spojeny s vysokou hladinou hormonu kortizolu, který tělo produkuje během stresujícího a nesnadného porodu. "Spojení mezi způsobem porodu a následnou dětskou psychopatologií možná souvisí s reakcí na kortizol," uvedli vědci ve studii zveřejněné v listu BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.
Předchozí výzkumy už zjistily, že hladina kortizolu v pupečníkové krvi je nejnižší u dětí narozených nevynuceným císařským řezem, po němž co do hladiny kortizolu následuje spontánní porod přirozenou cestou. Nejvyšší množství pak bylo zjištěno u porodů, při nichž byly použity kleště nebo podtlak.
Výzkum autorů nové studie sledoval více než 4000 dětí narozených v jihočínských provinciích Če-ťiang a Ťiang-su. Ve věku čtyř až šesti let u nich byly sledovány takové problémy chování, jako je uzavřenost do sebe, deprese, potíže s pozorností nebo delikventní či agresivní chování. Tyto problémy byly nejnižší u dětí narozených císařským řezem a nejvyšší u těch, při jejichž porodu došlo na kleště a podtlak, uvedli vědci.
Počet porodů císařským řezem v Číně stoupá, především v bohatších oblastech na jihovýchodě země a ve velkých městech. Zatímco v roce 1994 tu císařským řezem rodilo zhruba 22 procent žen, v roce 2006 už to bylo 56 procent.