Článek
„Abychom mohli říci, že populace konikleců je na Kamenném vrchu skutečně stabilní, musíme se zbavit náletových dřevin v oblasti. Je třeba vykácet některé staré stromy, obnovit louky, ty pravidelně a poctivě vyhrabávat, a vrátíme se i k původní pastvě,“ řekl Novinkám za ekology Vilém Jurek.
První kácení s využitím desítek dobrovolníků se uskuteční do konce září.
Fialové moře potřebuje údržbu
Na louky Kamenného vrchu přicházejí na přelomu března a dubna tisíce lidí pokochat se pohledem na koniklece, které jsou posly jara. Tamní louky se momentálně rozkládají na osmi hektarech, vykácením náletových či přestárlých dřevin se rozrostou zhruba na 10,5 hektaru.
V Brně rozkvétají desetitisíce konikleců
Do údržby lokality bude nově zapojeno vždy ob jeden rok i čtyřicetičlenné stádo ovcí a koz.
„Obnova bude postupná. Pokud bychom ale louky ponechali svému osudu, náletové dřeviny by je postupně zarostly a koniklece by se v podstatě zadusily,“ vysvětlil Jurek.
Připomněl, že Rezekvítek vybudoval loni v rezervaci i speciální dřevěné lávky, z nichž lze koniklece pozorovat, aniž by k nim lidé museli chodit a šlapat po nich.
Kytky chrání koniklecové hlídky
Ochranáři v době, kdy tyto rostliny rozkvétají, tvoří koniklecové hlídky dohlížející na to, aby se chodilo jen po cestičkách.
Pětiletý projekt, díky kterému má být na místě 100 tisíc konikleců, přijde na 3,5 milionu korun a zahrnuje také péči o stepní trávníky v brněnských Medláneckých kopcích, kde je situace obdobná jako na Kamenném vrchu.
Krkonoše zmodraly invazivní lupinou, je krásná, ale nebezpečná
Ke vzácným druhům tam patří koniklec velkokvětý či travina ostřice úzkolistá.