Článek
SpaceX nedlouho před startem této mise USSF-44 z kosmodromu Kennedyho vesmírného střediska na Floridě avizovala, že všechny raketové systémy fungují a počasí vypadá příznivě.
A ke vzletu skutečně došlo podle plánu.
Liftoff! pic.twitter.com/gcLtIWizoF
— SpaceX (@SpaceX) November 1, 2022
„Dlouhé tři roky, 129 dní a sedm hodin jsme čekali na další start nosné rakety Falcon Heavy. Půlhodinové startovní okno se otevírá ve 14:41 SEČ. Centrální i postranní stupně jsou zcela nové. Na oběžnou dráhu bude vyneseno několik malých experimentálních a technologických vojenských družic jako sekundární náklad,“ shrnul na Twitteru před startem specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Průlet rakety Falcon 9 vykouzlil na noční obloze kometu
Hlavním nákladem v rámci mise USSF-44 jsou dvě klasifikované družice pro Vesmírné síly USA. Mají být vyneseny na geostacionární dráhu a jsou tajné.
Falcon Heavy’s side boosters have landed – marking the 150th and 151st recovery of orbital class rockets pic.twitter.com/vK4ZdfDQtX
— SpaceX (@SpaceX) November 1, 2022
SpaceX v průběhu letu na Twitteru informovala, že boční stupně se od rakety oddělily a již zdárně dosedly na Přistávací plochy 1 a 2 na floridském mysu Canaveral. Centrální raketový stupeň s vojenským nákladem pak pokračoval v příslušném navádění na orbitu.
Rozšířená verze Falconu 9
Stroj Falcon Heavy, který má mít nosnost 64 tun, úspěšně vzlétl už třikrát. Ovšem naposledy v červnu 2019.
Raketa Falcon Heavy nakonec zdárně odstartovala. Do vesmíru vynesla 24 družic
Raketa vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má celkově 27.