Hlavní obsah

Po druhé straně Měsíce už jezdí další čínský Nefritový králík

Peking

Čínské vesmírné vozítko jménem Yutu 2, kterému se ale spíše říká Nefritový králík 2, se již pohybuje po odvrácené straně Měsíce. Robot vyjel ze sondy Čchang-e 4 na měkký, jakoby zasněžený měsíční povrch ve čtvrtek ve 22:22 pekingského času (15:22 SEČ), zhruba dvanáct hodin po přistání sondy. V pátek to oznámila Čínská národní vesmírná agentura.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nefritový králík už zkoumá odvrácenou stranu MěsíceVideo: Reuters

Článek

Odvrácená část satelitu Země je sice známá ze snímků, zblízka je ale neprobádaná. Číňané jsou prvními, kdo na ní přistál. [celá zpráva]

Čínská vesmírná agentura zveřejnila na internetu snímky, na nichž jsou vidět stopy vesmírného vozítka, které opustilo sondu. Nefritový králík 2 má šest kol, solární panely a jeho maximální rychlost je 200 metrů za hodinu. Dokáže překonat překážky o výšce až 20 centimetrů a vyšplhat na svah se sklonem 20 stupňů.

Foto: Profimedia.cz

Snímek Čínské národní vesmírné agentury ukazuje kolečku robotického vozítka Yutu 2, kterému se také říká Nefritový králík 2.

„Povrch, po kterém se vozítko pohybuje, je měkký. Je to podobné, jako byste kráčeli po sněhu,“ řekl čínské televizi CCTV Šen Čen-žung z Čínské společnosti pro leteckou a vesmírnou vědu a techniku, jenž je jedním z expertů, kteří robotické vozítko navrhli.

Čínský mýtus o nefritovém králíkovi

V dávných čínských mýtech žije nefritový králík na Měsíci jako společník nesmrtelné měsíční bohyně Čchang’e. Po ní byly pojmenovány všechny čtyři sondy, které Čína zatím k souputníku Země vyslala. Čínský mýtus o nefritovém králíkovi je prý odvozen od obrysů, které jsou patrné na povrchu Měsíce a podle některých pozorovatelů připomínají toto zvíře.

Sonda Čchang-e 4 má za cíl probádat Von Karmánův kráter, který se nachází v Aitkenově pánvi, jež podle předpokladu vědců vznikla při dopadu velkého tělesa v rané době měsíčních dějin. Aitkenova pánev, kam sonda ve čtvrtek dosedla, se nachází u lunárního jižního pólu. Jde o jeden z největších impaktních kráterů v celé Sluneční soustavě a o největší, nejhlubší a nejstarší pánev na Měsíci.

Foto: Profimedia.cz

Nefritový králík 2 na odvrácené straně Měsíce

Průzkum odvrácené strany Měsíce, která je oproti té druhé více hornatá, zvlněná a posetá krátery, by mohl vědcům poskytnout nové informace o počátcích Sluneční soustavy, napsala agentura AP.

Číňané Měsíc poprvé dobyli v roce 2013

První měkké přistání na Měsíci zvládla v roce 1966 sovětská sonda Luna 9, prvním člověkem na Měsíci byl v roce 1969 Američan Neil Armstrong. Číňané poprvé dobyli Měsíc v roce 2013, kdy zde čínská sonda Čchang-e 3 vypustila vesmírné vozítko Nefritový králík.

Kromě snímání Měsíce měl robot zhruba tři měsíce pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po zdrojích surovin. V lednu 2014 se ale těsně před začátkem lunární noci u stroje objevily problémy s mechanickým ovládáním, které vyvolaly obavy, že vozítko už neprocitne a neozve se.

V polovině února však Nefritový králík začal znovu vysílat signály, nedokázal ale aktivovat svá kola. Ochromení vozítka bylo podle vědců s největší pravděpodobností způsobeno jeho nárazem do kamene. Stroj v omezeném režimu fungoval ještě celý rok 2015; v srpnu 2016 bylo oznámeno, že jeho veškeré operace byly ukončeny.

Související články

Před půl stoletím oblétlo Apollo 8 Měsíc

Před padesáti lety američtí astronauté Frank Borman, Jim Lovell a William Anders v kosmické lodi Apollo 8 jako první lidé oblétli Měsíc. Na Štědrý den popřáli...

Výběr článků

Načítám