Hlavní obsah

Po čtvrtstoletí objevil novou kometu Čech. Odhalil ji na Vánoce

4:06
4:06

Poslechněte si tento článek

Po 24 letech se zřejmě podařilo nějakému českému astronomovi objevit kometu. Objevitelem nejnovější „české“ komety, tedy oficiálně zatím ještě kandidáta na novou kometu, se stal Martin Mašek z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kometa byla objevena na sérii snímků pořízených v průběhu vánoční noci z 24. na 25. prosince. Jde o druhou kometu objevenou tuzemským astronomem od rozdělení Československa.

Foto: Alan Hale, archiv Martina Maška

Vlevo snímek komety objevené Martinem Maškem, kometa je mlhavá skvrnka vyznačená ve středu snímku. Vpravo Martin Mašek u teleskopu

Článek

Kometa s předběžným označením MAS0019, jejíž oficiální název by mohl být oznámen do dvou týdnů, už proletěla bodem přísluní (26. prosince) a na obloze nebude viditelná očima ani středně velkými dalekohledy.

„Těleso je reálné a existuje,“ potvrdil Mašek pro Novinky, ale upřesnil, že než daný objev oficiálně oznámí organizace Minor Planet Center, která přijímá a zpracovává pozorování planetek a komet, je těleso zatím vedeno jako „kometa-kandidát“.

Samotný objev úplně náhodný nebyl, došlo k němu díky systematickému prohledávání oblohy jedním z teleskopů FRAM (Fotometric Robotic Atmospheric Monitor) na observatoři Pierra Augera v Argentině.

FOTO: Vzácný úkaz na noční obloze. Tato kometa už se nikdy nevrátí

Domácí

Mašek, který obvykle operuje na dálku z Liberce s robotickými teleskopy Fyzikálního ústavu AV ČR, známými pod onou zkratkou FRAM, s argentinským dalekohledem o ohniskové vzdálenosti 300 mm a kamerou CMOS C4-16000 mapoval pás na večerní obloze nad západním obzorem.

Několik pozorování

„Kometu jsem odhalil na snímcích pořízených tímto přístrojem nevysoko nad obzorem po soumraku. Tam je oblast, kterou běžně nesledují velké teleskopické přehlídky, takže byla větší šance k objevu malým teleskopem, kterým operujeme my. Pořizoval jsem sérii patnácti krátkých, 30sekundových expozic a ty jsem pak analyzoval programem Tycho-Tracker,“ popsal astronom z pražského ústavu Mašek na webu Česko-Slovenské Astronomické tlačové agentúry s tím, že je to pro něj s nadsázkou řečeno vánoční dárek.

„Kometu jsem identifikoval jako difúzní objekt na snímcích mezi hvězdami, ale absolutně jsem si nebyl jist, zda jde o artefakt, nebo o reálné těleso,“ přiznal. „Tak jsem ho zkusil z argentinského FRAMu dohledat další noc. A na snímcích jsem ho opět našel,“ pokračoval.

Pro další potvrzující pozorování pak využil jiný ze sítě teleskopů FRAM, tentokrát s teleobjektivem 135 mm na jižní observatoři Cherenkov Telescope Array, který leží poblíž observatoře ESO (Evropská jižní observatoř) Paranal v Chile.

V průběhu dalších dní z Austrálie a Chile poslali svá pozorování další pozorovatelé, kteří potvrdili existenci tělesa, a nyní se upřesňuje jeho dráha.

Prachový štít z Brna ochrání družici při setkání s dosud neznámou kometou

Věda a školy

Objekt tedy Mašek nahlásil, až když jej definitivně viděl i na snímcích z třetí noci. „Nezbývá než čekat a držet Martinovi palce, aby MPC (Minor Planet Center; funguje pod záštitou Mezinárodní astronomické unie – pozn. red.) potvrdilo jeho objev i oficiálně,“ konstatuje se na webu České astronomické společnosti.

Vypadá to každopádně více než nadějně.

Od Slunce se těleso již vzdaluje, k naší planetě se ale ještě přibližuje – tzv. přízemím proletí 13. ledna; v té době ale bude pozorovatelné jen na jižní nebeské polokouli a bude v dosahu pouze velkých přístrojů o průměru alespoň 40 centimetrů v průměru.

Předchozí „česká“ kometa byla objevena 23. října 2000 na observatoři Kleť (kometa 196P/Tichý), objevil ji Miloš Tichý ze zmíněné tuzemské observatoře. Za posledních téměř 50 let jde o teprve šestou kometu objevenou českými nebo československými astronomy.

Dočkáme se na Silvestra polární záře? Sluneční erupce vystřelila k Zemi oblak částic

Věda a školy

Předsilvestrovské novoluní následují vzácné nebeské úkazy

Věda a školy

Výběr článků

Načítám