Článek
Český tým Lasar přišel s unikátní metodou, jak opravit nefunkční družici. „Pokusíme se nekomunikující satelit na oběžné dráze vypnout a zapnout. Tím v něm vyvoláme restart a on bude schopen opět přijímat a odesílat data z vesmíru,“ vysvětlila Anna.
Jejím kolegy jsou Simon Klinga, Boris Brovkin, Viktor Adámek a Richard Nikel, kteří studují na gymnáziích v Brně-Bystrci, Ústí nad Orlicí a Blansku. Ve finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu společně získali hned dvě hlavní ceny.
Přitom dohromady se dali teprve loni v srpnu. A před odletem do Ameriky se viděli jednou, jinak komunikovali pouze on-line.
Čeští středoškoláci ovládli soutěž NASA s projektem dálkové opravy družic
„Je to k nevíře, ale jsme sehraní. Tým vedl Simon. Všichni jsme měli dobře rozdělené úkoly i role,“ pokračovala.
Anna sháněla sponzory a starala se o propagaci. „Viktor toho měl před maturitou víc, takže jsem se později pustila i do výpočtů,“ doplnila Anna, která je v předposledním ročníku.
Matematika ji baví, ale školní látku během příprav trochu zanedbávala. „Na počítání desítek, někdy i stovek příkladů jsem neměla dostatek času,“ sdělila.
Obří timecruisery i tým, co uspěl u NASA. Kutilové se sjeli do Prahy
V posledních týdnech je stále v jednom kole. Dává rozhovory, jezdí na přednášky a s ostatními parťáky představuje unikátní metodu. „Spočívá v tom, že vyšleme laserový paprsek na solární články satelitu. Vytvoříme tak mnohem větší napětí, než na jaké je zvyklý. Tím pádem jeho software vyhodnotí, že došlo k chybě, a restartuje se. V daný moment tam zašleme opravný signál a satelit se stane znovu plně funkčním,“ ozřejmila.
Lasar teď v laboratorních podmínkách provádí řadu testů. „Zjišťujeme, kdy dojde k přetížení solárních článků, v jaký moment zaslat signál, že se má systém restartovat, a podobně,“ nastínila.
Spolupráce s Planetáriem Praha
Středoškoláci od začátku spolupracují s pražským planetáriem, které má vlastní družici Planetum-1. „Protože přestala komunikovat, právě na ní vyzkoušíme náš postup,“ řekla Anna.
Po mezinárodní soutěži ji na ulici oslovují cizí lidé. „Chtějí mluvit o našem projektu. Je to příjemné, protože popularizovat vědu jsme si moc přáli,“ podotkla.
Do vesmíru odstartoval „loutkonaut“ Hurvínek. Jeho družice žije
Ředitel plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí Petr Mazanec je na Annu velmi hrdý. „Družstvo tvoří studenti z různých škol a měst, přesto skvěle fungovalo a dosáhlo nebývalého úspěchu,“ zdůraznil.
Díky výhře dostala hvězdná pětice stipendia na některé zahraniční univerzity. Jednou z nich je Floridský technologický institut. „Ten by pro mě připadal v úvahu, protože nabízí letectví. V současné době mě to k němu nejvíc táhne,“ svěřila se.
Další alternativou je vystudovat stejný obor na pražském ČVUT. „Stipendia nejsou v plné výši, takže školné a náklady na výcvik jsou mnohonásobně vyšší v Americe než u nás,“ porovnala.
Čas na rozmyšlenou má až do příštího roku, kdy maturuje. V jednom má ale už nyní jasno. „Chci se stát dopravní pilotkou. To je můj sen,“ uzavřela.