Článek
Až dosud se mělo za to, že zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší povede mj. k tomu, že rostliny budou spotřebovávat méně vody, takže se jí více dostane do půdy a vodních toků. Aby využívaly stejné množství CO2 na fotosyntézu, mohou na listech částečně zavřít průduchy.
Na jediném milimetru čtverečním listu se vyskytuje přibližně padesát až sto průduchů, reagujících otvíráním a zavíráním na teplotu a vzdušnou vlhkost okolí a tak ovlivňujících rychlost odpařování vody. Průduchy proto fungují jako regulační ventily vybavené nesmírně citlivými teplotními a vlhkostními čidly.
Z Viktoriiných vodopádů se stal vlivem sucha potůček
Odpověď hledají matematické modely
Studie, vypracovaná týmem vedeným Justinem Mankinem z Kolumbijské univerzity v New Yorku a uveřejněná v časopise Nature Geoscience, vyvrací dlouhodobě tradované názory na to, jak změny podnebí působí a budou působit na přijímaní a vydávání vody vegetací. Vědci si totiž položili otázku: Do jaké míry změní společný vliv oxidu uhličitého a oteplování prostředí příjem a výdej vody rostlinami?
Lidské tělo skrývá železo na šest klíčů |
---|
Představte si, že se na lidské tělo podíváme jednou nikoli očima vyhlášeného lékaře. Na exkurzi do našeho nitra pozveme tentokrát chemika. |
A výsledek? Z fosforu v našem těle bychom mohli vyrobit několik krabiček zápalek. Železa máme v sobě na šest klíčů. Rozpuštěním 40 lžiček kuchyňské soli ve vodě získáme stejné množství, jaké skrývají naše buňky a tkáně. Ve výčtu chemických sloučenin a prvků bychom mohli pokračovat. Ale průměrně plných 77 procent lidského těla tvoří voda. |
Aby mohli stanovit, jak bude voda v podobě srážek rozdělena mezi vegetaci, půdu a vodní toky, sáhli výzkumníci ve svých úvahách po matematickém modelování. S tím, jak narůstá obsah CO2 v ovzduší, rostliny vyžadují na fotosyntézu méně vody, takže zvyšují vlhkost prostředí.
Sucho vloni stálo Čechy 24 miliard a nikdo to neřeší, vyčítá vládě NKÚ
Současně se ale se zvyšující teplotou prodlužuje vegetační období: rostliny mohou déle růst a spotřebovávat vodu, čímž půda více vysychá. Narůstající hladina CO2 v ovzduší povzbuzuje vegetaci k většímu růstu, protože se výkon fotosyntézy zvyšuje.
Na oběžné dráze je nový teleskop CHEOPS, bude zkoumat známé extrasolární planety
Více vody se do půdy a toků bude dostávat jen v tropech a v mimořádně velkých nadmořských výškách. V jiných oblastech naopak významně převáží prodloužené vegetační období a zesílená fotosyntéza nad otevřenými průduchy v listech. V takovém případě bude více vegetace spotřebovávat po delší dobu více vody, která se proto bude z prostředí vytrácet.
„A tak v mírném pásmu, tedy v Severní Americe, Evropě a velké části Asie, rostliny nechají pro půdu a vodní roky méně vody než dnes, i když v těchto regionech může spadnout více srážek a rostliny dokážou využívat vodu účinněji,“ potvrzuje jeden ze spoluautorů studie Benjamin Cook.