Článek
Informace přinesl deník The New York Times. Během takzvané kambrické exploze před více než 500 miliony lety, kdy se najednou objevilo mnoho nových druhů živočichů, patřili tito červi k nejběžnějším predátorům žijícím na mořském dně.
„Kdybyste byli malí bezobratlí a narazili na ně, byla by to vaše nejhorší noční můra. Jako by vás pohltil pás tesáků a zubů,“ popsal harvardský paleontolog Karma Nanglu.
Tito živočichové vymizeli před stovkami milionů let. Nedávno analyzované fosilie z Maroka ale ukázaly, že predátoři, kteří měřili na délku jeden až dva centimetry, přetrvali mnohem déle, než experti předpokládali.
RECENZE: Druhá Duna je vizuálním skvostem
Zkameněliny nového druhu pochází z marockého naleziště, které je známé díky pozůstatkům mořských živočichů, jako jsou trilobiti, často zbarveným do odstínů červené a oranžové barvy. Některým zůstaly i jemné rysy měkkých tkání, které se zachovají málokdy.
Novému živočichovi vědci dali jméno tsering, které pochází z tibetského slova znamenající „dlouhý život“.
„Tato nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že mnozí členové kambrických společenstev prospívali i v následujícím období a nebyli rychle nahrazení, jak naznačovaly předchozí modely,“ řekl paleontolog Jean-Bernard Caron, který se na studii zveřejněné v odborném časopise Biology Letters nepodílel.
Zkoumání naznačují, že červi rodu selkirkia prošli během 40 milionů let na mořském dně jen malými proměnami. Pobývali v trubicích, které vytvářeli z vylučovaného materiálu.
„Je to, jako kdyby si písečný červ z Duny kolem sebe postavil obrovský dům,“ řekl Nanglu. Nejspíše s rostoucím množstvím dalších volně plavoucích predátorů, kteří by mohli začít červy ohrožovat, se těchto trubic zbavili a osvojili si aktivnější způsoby úniku, jako je vytváření nor.