Článek
Na konec ledna jste připravili pro všechny základní školy přijímačky nanečisto. Jak to bude vypadat?
Školám uvolníme 28. ledna jeden test z matematiky a jeden z jazyka českého. Budou plně odpovídat přijímačkovým testům. Vyhodnocovat si je budou školy samy, ale dodáme jim metodiku. Termín jsme zvolili s ohledem na to, že se přihlášky na střední školy se začínají podávat 1. února a končí 20. února. Ale zase bych žákům nedoporučovala, aby si přihlášky určovali čistě jen na základě výsledku testu.
Dítě by se mělo rozhodovat podle toho, co by ho v život bavilo, byť chápu, že je to ve čtrnácti patnácti letech těžké.
Všichni deváťáci si mohou v lednu vyzkoušet přijímačky
Bude test odpovídat obtížností těm předchozím? Loni se objevovaly stížnosti, že jedna z úloh byla příliš lehká.
Bude odpovídat minulým testům. Vždycky se musíme držet specifikací. V rámci přípravy by si uchazeči měli vyzkoušet co nejvíc testů nebo by se měli aspoň více věnovat úlohám, které jim nejdou. Když mi nejde geometrie nebo procenta, tak se na to zaměřím. I vyučující vám řeknou, že dítě by mělo zabrat tady a jinde nemá žádný problém.
Váš předchůdce Miroslav Krejčí říkal, že by letos měly přibýt logické úlohy. S tím se dál počítá?
Termín „logické úlohy“ bych nikdy nepoužila i vzhledem k tomu, že jsem několik let v kontaktu s kolegy testology. Nevím o tom, že by se tam mělo zařadit něco navíc nebo dělat něco jinak.
Stávalo se, že rodič přihlásil dítě místo na šestileté gymnázium na čtyřleté. Pracujeme na tom, aby se toto nestávalo
Pro některé žáky lze za ně považovat de facto každou úlohu, kde není jednoznačně zapsán číselný příklad a máte tam vypočítat rovnici. Těch je tam třeba deset. Jako „logickou úlohu“ ale vnímám, i když je tam slovní úloha nebo je zadání na porozumění textu.
A bude jich více?
Testy odpovídají tomu, jaké byly vždycky. Nic víc tam nebude.
Proč jste se nakonec rozhodli, že středním školám letos nenabídnete jednotný test z angličtiny jako nepovinnou součást přijímaček?
Abyste je mohl nabídnout, musíte je mít připravené. A kdybychom to nakrásně stihli v únoru nebo březnu připravit, tak by to nebylo vůbec vyzkoušené. I školy by měly vědět, do čeho jdou. Chystáme se, že v průběhu příštího roku nabídneme ilustrační test. To mi přijde fér vůči všem.
Přijímačky z angličtiny dostanou SŠ až příští rok
Bude se měnit systém e-přihlášek na střední školy DiPSy?
Ne. Systém se ladí, což je normální. Každý systém se má vyvíjet, takže úpravy na DiPSy pokračují. Jediná systémová změna jsou talentové zkoušky na umělecké obory, na které se dříve přihlašovalo už na podzim. Teď to probíhá přes DiPSy, takže od 1. do 20. února, a stejně tak se talentové zkoušky konají ve stejném období jako zkoušky klasických škol.
Bývalý ředitel Krejčí říkal, že by měl být systém uživatelsky přívětivější.
Ano, na tom se pracuje. Stávalo se například, že se rodič přehlédl a přihlásil dítě místo na šestileté gymnázium na čtyřleté. Teď se pracuje na tom, aby se to nestávalo, aby to bylo lépe vymezené a byla i lepší kontrola ze strany rodiče. Také by mělo být možné, aby tam školy mohly dát rychleji více podkladů a mohly si lépe stahovat věci. Celkově úpravy zohledňují připomínky veřejnosti i škol.
Tím, že byl pan Krejší architektem systému, nehrozí teď, že systém zkolabuje?
Nehrozí. Systém je Cermatu neboli ministerstva školství a s panem Krejčím jsme ohledně DiPSy v kontaktu.
Je už Cermat personálně stabilizován?
Ano, plně pracuje a lidé stáhli výpovědi. Pracuji tady strašně dlouho, ty lidi znám a vím, jakou odvádějí práci, a plně za nimi stojím. A myslím, že oni stojí za mnou.
Vymetl jsem parazity a ušetřil sto milionů, říká končící šéf Cermatu
Ministerstvo zvažuje, že by všechny děti dělaly nejprve testy na základních školách a až potom by si podávaly přihlášky na střední školy. To by umožnilo lépe zacílit přihlášku na školy, kde má uchazeč s daným výsledkem větší šanci na přijetí. Kdy by to tak mohlo být?
Nevím o tom, že by se to teď chystalo. Nebyla jsem účastna této diskuse a nemohu se k tomu vyjadřovat.
Takže za působení této vlády se s tím nepočítá?
To určitě ne. Dokážete si představit, že kdyby se ten systém takhle hned změnil, co by to znamenalo pro rodiče a uchazeče? Základní školy na to vůbec nejsou vybavené. Je to na odbornou diskusi, kde se ale musí vyjádřit všechna pro a proti, probrat technické zajištění, přehodnotit systém přijímacího řízení, a to z roku na rok nejde.
Chystáte nějaké změny v maturitách?
Ne.
Vláda slíbila v programovém prohlášení, že se zaměří na digitalizaci a podívá se na efektivitu stávajících přijímacích, maturitních i závěrečných zkoušek a systém podle toho upraví. Dodáváte ministerstvu k návrhům změn potřebné podklady?
S ministerstvem data sdílíme, takže ano, spolupráce funguje dobře. Veškeré změny se týkají elektronizace testů. Na tom se musí dlouho pracovat, tak aby to bylo technicky zajištěné a aby je všichni mohli skládat ve stejný čas. To je na velmi dlouhou diskusi. Jak třeba vyřešit geometrii?
Váš předchůdce říkal, že by se test mohl dělat elektronicky a geometrie na papíře.
To je jednou z variant. Všude ale říkám, že u maturity je to tak, že když žáci nastupují na školu, tak musí od začátku vědět, jak budou za čtyři roky maturovat. Určitě to bude chtít i nějaké pilotní projekty. Mohou být školy, které to budou chtít zkoušet a na kterých se to bude ověřovat. Nebude to letos a asi ani příští školní rok. Debata o těchto pokrocích probíhá neustále.
Vidíte nějaký prostor na změny?
Nevím na jaké. Jestli máme pokračovat na té angličtině, tak je to poměrně zásadní změna, pokud máte pořád stejný počet lidí. Pouze nám nabývá práce. Přijímačky nanečisto - to je další test, který musí kolegové vytvořit. A zároveň musíme nadále zajišťovat, co zajišťujeme. Mojí prioritou je, aby přijímačky a jarní kolo maturit proběhlo, jak má.
Exředitel Krejčí si vytyčil také za cíl, že by chtěl z maturity vytvořit vstupenku na vysoké školy. Máte takovou ambici?
Nevím o tom, že by pan Krejčí otevřel takovou debatu s vysokými školami. Vím, že jsou vysoké školy, které jako jedno z kritérií pro přijetí uznávají výsledek z matematiky rozšiřující (nepovinné zkoušky společné části maturit, pozn. red.), kterou připravujeme. Ta je dobrý ukazatel pro školy s technickými obory a mnohé to využívají. Diskusi se nebráním a vím, že ta vize už při vzniku Cermatu byla.
Vedením Cermatu jste zatím pověřena. Plánujete se přihlásit do konkurzu na ředitelku?
Nic se nezměnilo. Stále si nejsem jistá a není to pro mě priorita. Vyhodnotím to až na jaře. Pan ministr řekl, že je třeba to stabilizovat, tak aby proběhly jarní termíny zkoušek. Potom bude vypsáno výběrové řízení.