Článek
Experti z univerzitní kliniky v německém Düsseldorfu to oznámili a odborně popsali v článku v časopise Nature Medicine.
„Skutečně jde o vyléčení, nikoli jen o dlouhodobé ustoupení příznaků. Jde samozřejmě o symbol naděje, ale stále zbývá mnoho práce, kterou je třeba udělat,“ uvedl jeden z autorů článku, lékař Björn-Erik Jensen.
Přestože podrobnosti o jeho úspěšné léčbě byly poprvé oznámeny již v roce 2019, vědci tehdy podle webu stanice ABC News ještě nemohli potvrdit, že by byl oficiálně vyléčen.
Z nákazy virem HIV se vyléčila první žena
Todd Ellerin z massachusettské lékařské instituce South Shore Health uvedl, že ačkoli současnou metodou nelze léčit širší populaci, jde o „krok dopředu, který vědě pomáhá chápat, co léčení HIV vyžaduje“.
Většinou doživotní onemocnění
Na světě podle OSN žilo v roce 2021 asi 38,4 milionu lidí s HIV. Pro většinu z nich jde o doživotní onemocnění, se kterým je ale díky lékům v rozvinutých zemích možné žít dlouhý a relativně zdravý život. Existují také studie, které se zabývají vývojem vakcíny proti HIV.
Před vyléčením pacienta z Düsseldorfu byly známy obdobné případy v Berlíně, Londýně, New Yorku a ve výzkumném lékařském centru City of Hope v Kalifornii. Všichni tito pacienti byli diagnostikováni také s leukémií, lékaři proto při jejich léčbě kromě chemoterapie zvolili i vysoce rizikovou transplantaci kostní dřeně.
Nových případů HIV bylo loni nejvíc od roku 1985
V počáteční fázi HIV je člověk vysoce infekční, testům ale může uniknout
Jejich dárci byli zástupci asi jednoho procenta populace, které nemá na povrchu bílých krvinek bílkovinu CCR5, na kterou se vir HIV váže, a je tak vůči HIV de facto přirozeně imunní.
Česká republika podle Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ) patří mezi země s nízkým výskytem HIV, konkrétně 2,78 případu na 100 tisíc obyvatel.