Hlavní obsah

Ozonová vrstva je v pomalém procesu uzdravování, nyní jsou ale hodnoty podprůměrné

5:03
5:03

Poslechněte si tento článek

Minulý víkend upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svých sociálních sítích na zajímavost, která nemusí být každému známá. A to, že vrstva ozonu, která chrání Zemi před škodlivým ultrafialovým zářením, má tloušťku jen zhruba tři milimetry či něco přes tři. I když je tak tenká, tak při těchto hodnotách se ještě o ozonové díře nehovoří.

Foto: NASA Goddard Space Flight Center / Sciencephoto, Profimedia.cz

Ilustrační snímek: ozonová díra loni v září nad Antarktidou

Článek

Důležité je si nejprve uvědomit, že tloušťka ozonové vrstvy není konstantní a mění se v závislosti na ročním období a zeměpisné poloze.

Ozonová vrstva je část stratosféry ve výšce 15 až 30 km nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozonu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku. Hraje stěžejní roli pro pozemský život – chrání planetu před ultrafialovým zářením. Konkrétně UV-B záření by mohlo poškozovat náš zrak, způsobovat rakovinu kůže nebo další zdravotní problémy.

Tzv. středněvlnné záření UV-B má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm a obecně je z převážné většiny absorbováno ozonem ve stratosféře, resp. ozonové vrstvě.

Ozonová vrstva se běžně měří v Dobsonových jednotkách (DU) a průměrná tloušťka ozonové vrstvy je globálně kolem 300 DU, což odpovídá výše zmíněným třem milimetrům. Přesněji je to hodnota 343 DU, tedy 3,43 mm.

O takzvané ozonové díře lze mluvit tehdy, když se množství ozonu dostane pod úroveň 220 DU, což se ale v tuzemsku jen tak nenaměří. Ozonovou vrstvu a potenciální výskyt ozonové díry zkoumají i odborníci z ČHMÚ, a to např. na Hvězdárně v Hradci Králové.

Jak vyplývá z webu ČHMÚ, momentálně měříme nad naším územním, konkrétně ve zmíněném Hradci, hodnotu okolo 340 DU, před pár dny to bylo kolem 370 DU – oboje jsou podprůměrné stavy.

  • Průměrná hodnota za celý rok činí 343 DU. V průběhu roku se hodnoty mění v závislosti na sezoně. Na jaře se průměr pohybuje okolo 400 DU, proto jsou aktuální hodnoty pod dlouhodobým průměrem.

Nynější stav ozonu navazuje na situaci z března, kdy do našich končin „fouklo“ ze severu, kde docházelo k rozpadu polárního víru, který se vyznačuje velmi nízkými hodnotami ozonu. „V březnu jsme naměřili 259 DU, což bylo extrémně málo na toto období,“ sdělil Novinkám vedoucí královéhradecké Solární a ozonové observatoře Martin Stráník z ČHMÚ.

„Množství ozonu v atmosféře měříme pomocí Dobsonova a Brewerova spektrofotometru,“ připomněl s tím, že dané přístroje podle jeho slov využívají schopnosti ozonu pohlcovat UV-B záření.

„Zjednodušeně řečeno, tyto přístroje poznají, jak moc je ozon v různých místech atmosféry pohlcován. A dávají nám tak představu o tom, kde se ozonová vrstva aktuálně nachází a jak je silná,“ popsal.

Pomalejší zotavování, než vědci doufali

Jak v článku na svých stránkách píše americký vesmírný úřad NASA, na počátku 80. let vědci zjistili, že nad Antarktidou každé jaro dochází k výraznému úbytku ozonu, což vedlo k pojmu „ozonová díra“. Největší pokles byl zaznamenán v roce 1994 (73 DU) a největší plošný rozsah měl otvor v roce 2006. Hlavní příčinou úbytku byly člověkem vyráběné freony, které se v horních vrstvách atmosféry rozkládají a uvolňují chlor ničící ozon.

Tento globální problém vedl k přijetí Montrealského protokolu v roce 1987, který postupně zakázal výrobu substancí poškozujících ozon. Díky tomuto opatření a mezinárodní spolupráci se již objevují známky obnovy ozonové vrstvy – mezi lety 2005 a 2016 kleslo její poškození o 20 procent.

To, že ozonová vrstva obepínající naši planetu je na cestě k dlouhodobému uzdravení, potvrdili loni též experti ze Světové meteorologické organizace (WMO). Pokud bude současný trend pokračovat, do několika desítek let by se vrstva mohla vrátit do podoby z roku 1980, uvedli tehdy.

Co se obecně týká stavu ozonu v atmosféře, tak tedy dochází k jeho rehabilitaci od konce minulého století, nicméně jak vyplynulo z posledního „ozone research managers meetingu“ v Ženevě, kterého se účastnil i Martin Stráník, tak vědci očekávali, že uzdravování bude probíhat rychleji, než se reálně děje.

„Důvodem je to, že sice se zakázaly freony (CFCs) a další pro ozon škodlivé látky, avšak lidská tvořivost je stále trošku napřed a tyto látky nahrazuje jinými, avšak také škodlivými látkami: tzv. hydrochlorofluorocarbons (HCFCs),“ zmínil dále Stráník pro Novinky.

HCFCs jsou skupinou chemických sloučenin obsahujících vodík, chlor, fluor a uhlík. Používaly se (a někde stále používají) zejména jako chladiva, hnací plyny ve sprejích, rozpouštědla či při výrobě plastů. V atmosféře se rozkládají o něco rychleji a poškozují ozon méně než CFCs, ale negativní vliv mají také.

Související články

Výběr článků

Načítám