Článek
„Projekt Virtuální nemocnice je dalším krokem ke zvyšování kvality vzdělávání na ostravské lékařské fakultě. Je to takový předstupeň přípravy na přímou praktickou výuku v našem simulačním centru, kde si mohou studenti vyzkoušet náročné situace nejprve ve virtuálním prostředí,“ vysvětlila proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání a hlavní řešitelka projektu Ivona Závacká.
Jednotlivé tréninkové scénáře je možné procvičovat hned ve třech úrovních.
Doplnila, že ve Virtuální nemocnici si budoucí medici budou moci nasimulovat takřka nekonečné množství různých scénářů a situací, na které se mohou naučit reagovat.
Tento druh výuky, tedy formou konkrétních příběhů, možností a zkušeností ve virtuálním světě, studenty velmi baví.
Robot bedlivě sleduje proces ozařování. Může vylepšit léčbu rakoviny štítné žlázy
„Skvělé je, že jim tyto zkušenosti i utkví v paměti, což je důležité pro jejich následnou praxi,“ upřesnila Závacká.
Speciální virtuální brýle
Interaktivní 3D model Virtuální nemocnice přenese s pomocí speciálních virtuálních brýlí studenty i vyučující na vybraná pracoviště.
„Těmi jsou urgentní příjem, operační sál, oddělení JIP a ARO, porodní sál, zvolit si ale studenti mohou i další prostory cvičné nemocnice SIMLEK,“ upřesnila mluvčí LF OU Hana Hanke.
V nich si mohou nejen nacvičovat různé lékařské zásahy, ale i detailně prozkoumat jednotlivá vybavení, přístrojovou techniku či chirurgické nástroje daných oddělení.
AI pomůže s diagnostikou a léčbou očí u předčasně narozených dětí
„Jednotlivé tréninkové scénáře je pak možné procvičovat hned ve třech úrovních. V úrovni prohlížení, v úrovni realizace scénáře s nápovědou a konečně v úrovni ostrého provádění vybraného scénáře s následnou kontrolou správného postupu jednotlivých kroků,“ upřesnil koordinátor projektu Cyril Klimeš.
Přístup i z mobilů a webu
Dostupnost virtuální nemocnice a všech 3D scén je umožněna nejen prostřednictvím technologie virtuální reality, do cvičné nemocnice je možné díky rozšířené realitě nahlédnout i prostřednictvím chytrých mobilních telefonů.
O studium stomatologie je v Ostravě stále větší zájem. V regionu nemá zubaře až sto tisíc lidí
„V neposlední řadě je celá nemocnice včetně všech scénářů rovněž dostupná z prostředí online webové platformy (ta je jen pro studenty - pozn. red.). A to jak pro individuální, tak skupinovou výuku. Online webová verze umožňuje uživatelům vytvářet nové didaktické pomůcky, a dokonce je vkládat do prostředí Virtuální nemocnice. Vyučující tak mohou například nakonfigurovat speciální avatary, kteří jsou schopni projevovat ve virtuální realitě základní emoce,“ dodal Klimeš.
Projekt Virtuální nemocnice byl podpořen z projektu ministerstva školství, Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024 s názvem FlexibilitOU a přišel na více než šest milionů korun.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity otevřela teprve druhé simulační centrum v Česku před více než dvěma lety. Studentům pomáhá připravit se na budoucí povolání po praktické stránce. Pacienty nahrazují v cvičné nemocnici celotělové simulátory.
Vybudování centra stálo více než čtvrt miliardy korun a jeho výstavba byla hrazena z drtivé většiny finančními prostředky z Evropské unie.
Veřejnost si cvičnou nemocnici může virtuálně rovněž prohlédnout, pochopitelně bez zmiňovaných simulátorů, a to na webu fakulty.