Článek
Po celou dobu dobrovolníci, kteří se zúčastnili programu amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), udržovali spojení jen s kontrolním týmem. Komunikace přitom měla dvacetiminutové zpoždění, což odpovídá době přenosu rádiových vln ze Země na Mars.

Členové posádky na sopce Mauna Loa.
Členové týmu, jejichž strava se měsíce skládala zejména z konzerv a polotovarů, se po opuštění kupole s radostí vrhli na připravené čerstvé ovoce a zeleninu, vylíčila agentura AP.

Ve speciální kupoli strávila posádka osm měsíců.
Mauna Loa se tyčí do výšky 4169 metrů nad mořem, co do objemu (odhadovaného na 75 tisíc kilometrů krychlových) jde o největší aktivní sopku na světě.
Aktuálně ukončený test byl už pátým podobným v řadě. NASA se tak snaží lépe zmapovat chování a psychiku astronautů, kteří by se vydali na dva až tři roky trvající cestu k Marsu.

Tisková konference se členy posádky po nedělním ukončení experimentu.
„Zjistili jsme mimo jiné, že i v nejlepších týmech se stupňují konflikty. Je hodně důležité, abychom vybrali posádku, která je přizpůsobivá, dokáže konflikt analyzovat a dostat se z něj,“ řekla Kim Binstedová z Havajské univerzity, která se na monitorování projektu podílela.