Článek
"Rodiče v současné době řeší dramatický nedostatek zařízení denní péče o děti, vysokou cenu školného v nestátních zařízeních péče o děti a z toho plynoucí omezenou možnost uplatnění na trhu práce," uvedla předsedkyně ČŽL Alexandra Jachanová Doleželová. I po zavedení třírychlostního čerpání rodičovského příspěvku totiž se podle ní nemohou především ženy rychleji vrátit do práce.
Situaci prý nevyřeší ani návrh přijímat do mateřských škol již děti od dvou let. "Do stávajících předškolních zařízení nejsou přijímány ani všechny děti starší tří let," řekla Jachanová Doleželová.
Ministerstvo školství, nebo ministerstvo školek?
Organizace, která zastřešuje sdružení zabývající se genderovou problematikou, tvrdí, že by veškerá zařízení pečující o předškoláky měla spadat pod kompetenci jednoho úřadu. Upřednostňují ministerstvo školství, pod které v současné době spadají pouze školky. Jesle jsou nyní v kompetenci ministerstva zdravotnictví.
"Žádáme, aby stát inicioval zřízení nových míst v kvalitních zařízeních denní péče pro předškolní děti tak, aby jejich počet odpovídal poptávce po těchto službách," píše se dále v petici. Podle organizace by také měla vzniknout nová právní úprava, která by umožňovala nové jesle a školky vytvořit. Norma by měla upravovat podmínky pro založení předškolních zařízení, počet dětí ve třídách, přiměřené hygienické požadavky na prostory, kvalifikační předpoklady pro pedagogy či podmínky pro dotace.
Tisícovka jeslí se scvrkla na necelých padesát
Podle České ženské lobby fungovalo v roce 1990 v Česku přes 1000 veřejných jeslí, před třemi lety to již bylo pouze 49. Z aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že bylo loni v Česku 46 jeslí. Jesle zcela chybí v Karlovarském a Libereckém kraji. Ke konci roku 2009 byla celková kapacita jeslí 1419 míst. Ubylo také mateřských školek.