Hlavní obsah

Opravářská bitva v Ostravě. Studenti opravili pračku za 52 minut

4:17
4:17

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Zajímavé celorepublikové studentské klání se odehrálo tento týden na Střední škole elektrotechnické v Ostravě. Studenti středních škol a učilišť z různých koutů Česka se utkali v soutěži oprav elektrospotřebičů. Museli ukázat, že znají teorii, ale také umějí rychle a kvalitně opravit domácí spotřebiče. Zvítězil dvoučlenný tým z pořádající ostravské střední školy.

V Ostravě soutěžili budoucí opraváři elektrospotřebičů.Video: Pavel Karban, Novinky

Článek

„Vítězný ostravský tým zvládl opravit pračku za 52 minut a sušičku na ovoce za 51 minut. Na druhém místě za nimi skončili studenti z Hluboké nad Vltavou, bronz získal tým z Třebíče,“ informoval Radek Hacaperka, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů APPLiA CZ, které soutěž pořádalo.

Do opravářské bitvy se zapojilo osm středních škol a učilišť, soutěžilo šestnáct studentů druhých ročníků. Na každou z těch oprav měli soutěžící hodinu a půl, hodnotila se nejen rychlost a úspěšnost zásahů, ale zároveň i práce s technickou dokumentací a technologický postup.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Studenti elektrooborů soutěžili v opravách praček a sušiček ovoce.

Středoškoláci u pračky opravovali poškozený přívod vody. Závadu museli odhalit a následně vyměnit poškozený díl. U sušičky ovoce museli najít vadnou teplotní pojistku topného tělesa a opravit ji.

Za praktickou část mohli získat 60 bodů, v teoretické části s otázkami pak 40 bodů.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Opravy elektrických spotřebičů studenty baví.

Podpora řemeslných oborů

Soutěž se konala v rámci projektu Naučíme vás to opravit, která má žáky motivovat k co nejlepším výkonům.

„Naším cílem je ukázat, že řemeslné obory mají velký potenciál. Studenti v soutěži prokazují nejen manuální zručnost, ale i schopnost rychle diagnostikovat, pracovat s technickou dokumentací a opravit složitá elektrozařízení,“ vysvětlil Hacaperka s tím, že jejich sdružení spolupracuje se školami celoročně.

Dodávají jim totiž elektrospotřebiče, podílejí se na vzniku učebnic a pravidelně proškolují mistry odborných výcviků.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Studenti nejprve museli na pračce najít závadu.

Podle Hacaperky mají studenti díky pravidelné obměně vybavení možnost seznámit se s aktuálními trendy a technologiemi používanými v moderních elektrospotřebičích. „Tato praktická zkušenost významně zvyšuje jejich uplatnitelnost na trhu práce,“ upozornil.

Učitel odborného vyučování opravy domácích spotřebičů z vítězné ostravské školy Aleš Harašta podotkl, že na soutěži je krásně vidět, jak „kluci chytají zručnost z rozebírání a skládání spotřebičů dohromady“.

„Zájem o tento obor je velký, protože elektřina je dneska všude kolem nás. Na začátku mají hoši radost, že zapojí zásuvku, ale pak už dělají složitější věci - třeba opraví pračku,“ usmíval se učitel.

Zmínil, že se jejich studenti rozhodně nemusí bát, že by po škole nenašli práci. „Protože servisních techniků a opravářů je u nás nedostatek. Vlastně nejen v Česku, ale v celé Evropě,“ upřesnil Harašta.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Studenti museli opravit pračku do hodiny a půl.

Projekt funguje pět let

Projekt Naučíme vás to opravit sdružuje střední školy a odborná učiliště po celém Česku už pět let. Má za cíl zvýšit v naší republice počet opravářů elektrospotřebičů. Partnerské školy projektu najdou zájemci v Praze, Hluboké nad Vltavou, Chomutově, Ostravě, Plzni, Třebíči, Hradci Králové a Kroměříži.

Každá ze zapojených škol zaměřuje svůj výukový program na konkrétní obor, který je doplněn o dílny se servisem domácích spotřebičů.

Během studia získají studenti znalosti o tom, jak elektrozařízení fungují, jak je rozebrat, identifikovat závadu, opravit a zase složit zpět. Projekt získal podporu velkých společností, které studentům během výuky pomáhají v praktickém výcviku, poskytují prostory i potřebné spotřebiče pro praxi. Více informací najdou zájemci na webu.

Výběr článků

Načítám