Článek
Vědci sledovali chování makaků vepřích na palmových plantážích v Malajsii. Podle nich tyto opice cíleně vyhledávají u kořenů stromů hlodavce, které pak požírají.
Skupina čítající zhruba deset makaků sežrala během roku více než 3000 krys. Snížilo se tak množství přípravku k hubení hlodavců, které museli producenti palmového oleje používat. Jed na krysy je drahý a zároveň tráví i jiné živočichy než škodlivé hlodavce.
Snížili populaci krys o tři čtvrtiny
Makakové podle studie sice pojídali i plody palem, ale v relativně malém množství. Podle výzkumu opice snědly méně než procento celkové sklizně. Krysy by přitom pěstitele olejných palem připravily asi o deset procent výnosu.
Pravidelné „návštěvy“ makaků vepřích na malajsijských plantážích dokázaly podle vědců snížit populaci krys až o 75 procent.
Vědci nyní chtějí díky svému objevu přispět k ekologičtějšímu pěstování palem olejných. Vzniknout by měly koridory pro volně žijící živočichy, které by nechránily jen makaky, ale celkově zvýšily biodiverzitu v okolí palmových plantáží.
Horší než sádlo, čistý jed. Odborníci se předhánějí s odsudky kokosového oleje
Malajsie je se zhruba šesti miliony hektarů půdy, které se využívají k pěstování palem olejných, považována spolu s Indonésií za hlavního producenta palmového oleje. Olej se používá po celém světě do množství produktů, od kosmetiky po potraviny.
Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na spotřební firmy, aby přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a vykořisťování zaměstnanců.