Článek
Vesmírné mise se významným způsobem účastní i odborníci Petr Pravec a Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Vedli mezinárodní tým, který získal data potřebná k určení dráhy měsíce pojmenovaného Dimorphos kolem primárního tělesa Didymos.
NASA zahájila misi planetární obrany, chce změnit dráhu letu planetky
Podle tiskového tajemníka Astronomického ústavu AV ČR Pavla Suchana, který o tom informoval, jde o klíčové výsledky nezbytné pro plánování dané mise.
Měsíček byl odhalen týmem astronoma Pravce
Blízkozemní asteroid, který dostal katalogové číslo 65803 a jméno Didymos, objevili američtí astronomové z observatoře Kitt Peak v Arizoně 11. dubna 1996.
Jeho binární charakter (tj. přítomnost měsíce) odhalil česko-americký tým vedený Petrem Pravcem pomocí fotometrických a radarových měření během těsného přiblížení asteroidu k Zemi v listopadu 2003. O několik let později byl Didymos vybrán jako cíl mise NASA s názvem Double Asteroid Redirection Test (DART).
LIVE: Hear from NASA leaders and the #DARTMission team about the technology behind the world's first planetary defense test.
— NASA (@NASA) September 12, 2022
Learn about how the DART spacecraft will autonomously navigate to and impact its target asteroid on Sept. 26. https://t.co/wpQ5WA0iNw
Cílem této mise je otestovat technologii odklonění potenciálně nebezpečného asteroidu metodou „kinetického impaktoru“.
Sonda DART úspěšně odstartovala ze základny amerických kosmických sil Vandenberg v Kalifornii v listopadu minulého roku a velkou rychlostí (6 km/s) narazí do měsíce Dimorphos v pondělí 26. září ve 23:14 světového času, tedy v úterý 27. září v 1:14 času našeho.
Ve vzorcích z planetky Ryugu se našly základní stavební kameny života
Tento impakt povede ke změně dráhy Dimorphosu kolem hlavního tělesa (tzv. primáru) Didymosu. Z velikosti a charakteru této změny bude odvozen skutečný efekt, který náraz sondy do Dimorphosu způsobí.
Pomoc při budoucím ohrožení Země?
Získaná data povedou ke kalibraci a zpřesnění teoretických modelů, které umožní aplikaci metody „kinetického impaktoru“ k odklonění možného skutečně nebezpečného asteroidu v budoucnosti - tedy některého, který by byl na tzv. kolizním kurzu s naší planetou.
Scientists think DART's impact will change the asteroid's orbital period by several minutes – enough to observe & measure with telescopes on Earth. This test will prove if a technology like DART could be used on an asteroid on a collision course with Earth if one were ever found.
— NASA (@NASA) September 12, 2022
Ondřejovští astronomové Pravec a Scheirich jsou členy mezinárodního výzkumného týmu mise DART. Vedli observační tým, který během let 2015 až 2021 získal pomocí 11 velkých pozemských dalekohledů - s průměry hlavního zrcadla tři až 10 metrů - přesná fotometrická měření soustavy Didymos-Dimorphos. Ze získaných dat zkonstruovali orbitální model této soustavy a předpověděli relativní pozici Dimorphosu vůči Didymosu v okamžiku impaktu.
Přesná znalost vzájemné pozice těchto těles umožnila podle Suchana navedení sondy na optimální trajektorii, která povede k maximálnímu měřitelnému účinku jeho impaktu.
Třiadvaceti raketami odkloníme dráhu planetky Bennu, spočítali Číňané
Teoretické modely předpovídají, že impulz udělený Dimorphosu sondou DART při nárazu, posílený zpětným výtryskem materiálu Dimorphosu z kráteru vytvořeného dopadem sondy, povede ke zkrácení oběžné doby Dimorphosu kolem Didymosu v odhadovaném rozsahu od několika minut do několika desítek minut. Tato změna dráhy Dimorphosu bude snadno měřitelná pomocí sítě pozemských teleskopů.
Ondřejovští astronomové budou analyzovat získaná fotometrická data a určí velikost změny dráhy Dimorphosu způsobené impaktem sondy. Finální výsledky pak budou publikovány po dokončení všech pozemských měření v březnu příštího roku.