Článek
Lovec planet, Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS), je sondou Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s primárním cílem objevovat nové exoplanety, tedy planety mimo Sluneční soustavu.
Jeho vypuštění do kosmu loni 18. dubna odstartovalo novou éru v této oblasti. Pomocí čtyř vestavěných kamer TESS pátrá po exoplanetárních tranzitech – poklesech jasnosti hvězd v důsledku clonění obíhající exoplanety.
Astronomové objevili zatím nejbližší exoplanetu podobnou Zemi
Tuzemský tým vedený Petrem Kabáthem, vedoucím skupiny exoplanet na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR, se podílí na analýze dat k tomuto objektu s označením TOI-503.
Hnědý trpaslík je vesmírné těleso, které vzniká z protohvězdy (vývojového stadia hvězdy). Během fáze formace nedosáhne dostatečné hmotnosti, aby mohly probíhat veškeré termonukleární reakce (kromě slučování deuteria). Z tohoto důvodu se považuje za přechod mezi planetou a hvězdou. |
„Jedná se o systém pozorovaný misí TESS během roku 2018, ve kterém byl odhalen pokles světla hvězdy kvůli dalšímu tělesu. TOI-503 je unikátní horká hvězda, v jejímž spektru můžeme najít výrazné stopy těžších prvků, jakými jsou železo, kobalt či nikl,“ popsal Kabáth.
Jelikož jde o první systém s hnědým trpaslíkem v okolí podobné hvězdy, bude podle něj zajímavé studovat a pochopit jejich vzájemnou interakci. „Tento objekt je také prvním potvrzeným hnědým trpaslíkem z hvězdárny v Ondřejově,“ dodal.
Nové debaty o hnědých trpaslících
Doktorand Ján Šubjak, který během analýzy dat z Ondřejova a jiných observatoří spolupracoval s týmem z Harvardovy univerzity ve Spojených státech a s dalšími vědeckými skupinami z Indie, Německa, Španělska, Francie a Švédska, k tomu poznamenal:
„Hnědý trpaslík je nesmírně fyzikálně zajímavý objekt, o němž se vede mnoho diskuzí. Stejně je tomu i v případě hvězd typu TOI-503.“
Objevení tohoto systému se tak dá vnímat jako jakési vzájemné přemostění, které umožňuje nový náhled na tyto objekty. To má podle odborníků velký význam pro pochopení jejich vzniku a vývoje.