Článek
Firma předpokládala, že modul bude celkově fungovat minimálně týden, nyní se podle ní blíží úplné ztrátě energie a s nadcházející lunární nocí provoz ukončí – pravděpodobně už „během dneška“ (čtvrtek 29. února), napsala AP. Nicméně ne nutně navždy…
Modul Odysseus přistál nakonec ve vzpřímené poloze na mírném svahu, na kterém se ale převrátil
Společnost Intuitive Machines zároveň s tiskovou konferencí o stavu mise IM-1, kterou vedla ve středu večer – šest dní po přistání modulu – společně s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), zveřejnila snímky landeru Odysseus.
This image illustrates Odysseus' landing strut performing its primary task, absorbing first contact with the lunar surface to preserve mission integrity. Meanwhile, the lander's liquid methane and liquid oxygen engine is still throttling, which provided stability. The Company… pic.twitter.com/mket4T59SH
— Intuitive Machines (@Int_Machines) February 28, 2024
Na snímcích je vidět nejméně jedna zlomená noha ze šesti, kterými přistávací modul disponuje.
Modul Odysseus při přistávání na měsíčním povrchu „zakopl“, stále však funguje
Kosmická loď typu Nova-C měla při přistávacím manévru u jižního pólu Měsíce příliš vysokou rychlost, smýkla se a následně převrátila. To narušilo komunikaci se Zemí i schopnost napájení, přesto se však podařilo získat data ze všech šesti vědeckých přístrojů NASA na palubě.
Lidská chyba navigace
Tvrdší než zamýšlené přistání způsobila lidská chyba navigačního systému Intuitive Machines, který byl při přistání nepoužitelný. Modul proto musel v kritické chvíli přepnout na experimentální naváděcí lasery NASA, zhruba o 1,5 kilometru minul rovinu vytyčenou pro přistání a skončil ve větší výšce, než se čekalo.
Přistál nakonec ve vzpřímené poloze na mírném svahu, na kterém se ale převrátil, jak sdělil šéf Intuitive Machines Stephen Altemus.
„Provedli jsme velmi úspěšnou misi,“ řekl Altemus na společném brífinku.
Za tři týdny zkusí modul opět oživit
Ve středu večer byl podle něj modul stále v provozu a vyráběl si solární energii, očekává se ale, že se brzy odmlčí. Řídicí středisko nicméně bude usilovat o opětovné spuštění Odyssea za tři týdny, až nad místem přistání vozidla v oblasti jižního pólu Měsíce vyjde Slunce.
Ředitel mise Tim Crain však dodal, že není jisté, zda se modul probudí. Extrémní mrazy měsíční noci by mohly poničit elektronické komponenty a způsobit vybití baterií.
Podrobnosti o získaných datech jak z přístrojů NASA, tak z dalších komerčních nákladů Odyssea zveřejní americký úřad později. Vedení Intuitive Machines i NASA už přesto označily misi za klíčový průlom v nové kapitole zkoumání Měsíce.
V zemské atmosféře shořel lunární modul Peregrine
Mise IM-1 se stala první soukromou misí, která na přirozené družici Země přistála. Předchozí pokusy, mimo jiné japonské firmy ispace, která se pokusila měkce dosednout na měsíční povrch loni, či americké firmy Astrobotic Technology z letošního roku, skončily neúspěchem.
Mise byla zároveň důležitým milníkem pro Spojené státy, které se díky soukromým společnostem po více než 50 letech vrátily na Měsíc. Na startu se kromě Intuitive Machines podílela i firma SpaceX, která pro NASA dlouhodobě zajišťuje starty s pomocí svých raket.