Článek
Jak ukázaly ve středu (7. června) zveřejněné předběžné vládní údaje, míra odlesňování v brazilském amazonském deštném pralese klesla v samotném květnu o téměř 10 procent oproti květnu 2022.
Administrativa levicového prezidenta Luly totiž posílila úsilí o ochranu, nebylo to však znát hned. Např. v březnu v brazilské části Amazonie odlesňování v porovnání s předchozím rokem naopak vzrostlo, a to o 14 procent.
Deforestation in Brazil's Amazon falls 68% in April, first major drop under Lula https://t.co/IzLehtYmRH pic.twitter.com/FxFG45tAQs
— Reuters (@Reuters) May 12, 2023
Nová vláda se mohla v tomto ohledu poprvé výrazně radovat letos v dubnu, kdy odlesňování kleslo dokonce o 68 procent oproti předchozímu roku. Šlo o první významný pokles mýcení za dobu Luly v úřadu.
Německo a Norsko po výhře Luly uvolní peníze na ochranu amazonského pralesa
Ten od 1. ledna 2023 nahradil v prezidentském křesle pravicového Jaira Bolsonara, za jehož čtyřletého působení podléhal prales destrukci.
Jak píše Reuters, letos v květnu meziročně odlesňování v amazonském pralese zpomalilo o necelých 10 procent - podle dat ústavu INPE mýcení v květnu podlehla plocha o rozloze 812 kilometrů čtverečních, ve stejný měsíc loňského roku to bylo 900 km čtverečních.
Cíl do roku 2030? Nezákonné mýcení zcela zastavit
V pondělí 5. června administrativa současného prezidenta představila akční plán, který má do roku 2030 zcela zastavit nezákonné odlesňování.
Brazil’s Lula lays out plan to halt Amazon deforestation https://t.co/XDkDNxNTMu
— POLITICO (@politico) June 6, 2023
Plán zahrnuje posílení nástrojů zpravodajských služeb a monitorování pomocí satelitních snímků za účelem sledování trestné činnosti v oblasti. Věnuje se také regulaci vlastnických práv na pozemky.
Jak jsme informovali v prosinci, v Amazonii za posledních bezmála 40 let ubylo 10 procent původní vegetace, což je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny se jedná o deštné pralesy. V čele odlesňování stojí právě Brazílie.