Hlavní obsah

Odhalí i nejmenší vadu materiálu. Schopnosti unikátního mikroskopu nabídnou liberečtí vědci firmám

Dokáže se podívat pod povrch materiálu a najít anomálie. Vrstvy, které třeba chrání karoserii auta před korozí, dokáže prozkoumat do nejmenších detailů, najde mikrotrhlinky a zjistí příčinu jejich vzniku. To je jen jedna z celé škály dovedností unikátního mikroskopu Helios 5 PFIB, který nově využívají vědci Technické univerzity v Liberci (TUL).

Unikátní mikroskop odhalí i nejmenší vadu ukrytou v materiáluVideo: Blanka Freiwilligová, Novinky

Článek

Elektronový mikroskop je jen jedním ze tří v České republice a doplnil vybavení laboratoří Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace univerzity (CXI TUL). Využít jej chtějí nejen k vědeckým účelům, ale i k podpoře průmyslového sektoru a firem.

„Investice do tohoto mikroskopu je krokem kupředu v našich snahách o posílení výzkumných kapacit. Přístroj nám umožní dosáhnout vyšší úrovně detailu a preciznosti v našich experimentech a analýzách. Chceme-li udržet pověst univerzity jakožto světového pracoviště v oblasti výzkumu a vývoje nanomateriálů, musíme stále inovovat naše přístroje a vybavení. Jedině tak můžeme nabídnout našim partnerům špičkové konzultační služby a smluvní výzkum,“ řekl ředitel CXI TUL Miroslav Černík.

Foto: Adam Pluhař/TUL

Unikátní mikroskop dokáže zobrazit nejmenší části zkoumaných materiálů.

Černík je přesvědčený, že o analýzy a možnosti zobrazení, které nový mikroskop nabízí, bude mezi průmyslovými partnery a firmami obrovský zájem. Ze zakázek pro firmy a instituce získává CXI okolo 50 milionů korun ročně, a tak musí investovat průběžně do inovace svého vybavení. Mikroskop Helios je tak velkým přínosem i v tomto ohledu.

Oční chirurgové z Ostravy otestovali mikroskop inspirovaný helmami pilotů bojových stíhaček

Věda a školy

Mikroskop kombinuje dva tubusy. Hlavní část tvoří elektronový tubus, který zajišťuje zobrazování v ultravysokém rozlišení. Druhý tubus je plazmový. V něm je možné urychlit a přesně zacílit ionty xenonového plazmatu, které mohou odprašovat zkoumaný materiál a vytvářet tak přesně lokalizované řezy přímo v komoře mikroskopu. Umožňují tak nahlédnout pod povrch materiálu. Příprava takového řezu přitom zabere jen několik málo minut.

Foto: Adam Pluhař / TUL

Zařízení prozkoumá materiál během několika minut. Dříve to trvalo i několik hodin.

„Mikrořezy do materiálu umíme dělat i jinak, ale je to proces na několik hodin a je potřeba do něj zapojit dalších asi pět technologií a zařízení. Výsledné zobrazení navíc nemuselo být vždy tak kvalitní. Co se týče efektivity přípravy a kvality řezu a také výsledného zobrazení, posouvá nový mikroskop Helios naši práci o několik řádů výš,“ vysvětlil Pavel Kejzlar, výzkumník a operátor elektronových mikroskopů v Laboratoři mikroskopie Oddělení pokročilých materiálů CXI TUL.

Mikroskop poslouží firmám v Česku i Sasku

Mikroskop je navíc vybavený celou škálou detektorů. Vědci se jeho prostřednictvím mohou podívat na morfologii vrstev či na defekty. Například pokud by třeba firma vytvořila nové ozubené kolečko, vědci jej prozkoumají pod mikroskopem a řeknou, jestli je dobře vyrobené.

„Může jim třeba odhalit, že byl špatně svařený materiál, proč došlo k defektu a co v procesu výroby udělali špatně a jak postupovat jinak, aby problém vymizel,“ popsal Kejzlar.

Mikroskop Helios, jehož pořizovací cena je přes 45 milionů korun, univerzita mohla pořídit díky přeshraničnímu projektu s Technickou univerzitou Chemnitz. Využít jej budou moci firmy v Česku i německém Sasku.

Nápad v krabičce od libereckých vědců může zachránit životy tisíců motorkářů

Věda a školy

Chléb v čerstvém nanosáčku z Liberce neztvrdne až devět dní

Věda a školy

Výběr článků

Načítám