Hlavní obsah

Odbory trvají na rozdělení peněz pro učitele mezi tarify a odměny. MŠMT to předá vládě

Praha

Odboráři ve školství trvají na požadavku rozdělit letošní navýšení peněz pro pedagogy mezi tarify platů a odměny. Nadále chtějí, aby do základní složky výdělku učitelů putovalo 80 procent z částky, o kterou se jim letos platy navýší. Upravené tarify by odboráři uvítali od 1. května, sdělil v pondělí po jednání se zástupci ministerstva školství a zaměstnavateli na tzv. malé tripartitě předseda školských odborů František Dobšík.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Šéf školských odborů František Dobšík.

Článek

„Ministerstvo školství je připraveno návrh školských odborů projednat na vládě,“ zareagovala v úterý na dotaz Novinek tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Státní rozpočet na letošní rok počítá s růstem na platy vyučujících o čtyři procenta. Vláda loni v prosinci rozhodla, že celá částka bude v odměnách. O výši odměn pro jednotlivé učitele rozhoduje ředitel školy.

Aby nešly peníze na něco jiného než na odměny

„Peníze na splnění našich požadavků jsou. Jedná se pouze o politické rozhodnutí. Chceme, aby ministerstvo školství znovu iniciovalo jednání o rozdělení peněz,“ zmínil v pondělí předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Dobšík.

Asociace učitelů kritizují rozhodnutí vlády, aby zvýšení platů šlo pouze na odměny

Věda a školy

Cílem podle něj nyní je, aby tarifní složky platu pedagogickým pracovníkům rostly od 1. května. Upozornil přitom, že podle pracovníků ve školách se odměny od začátku roku dosud nevyplácely.

Žádost o jiné než vládou schválené rozdělení peněz odboráři vysvětlují tím, že za stávající situace hrozí, že se peníze použijí na zaplacení jiných výdajů a nikoli na odměňování pedagogů. Že to nebude možné, zaručí pouze nárokové tarify, soudí Dobšík. Odboráři rovněž uvádějí, že jimi navrhované rozdělení peněz je adekvátní současné situaci se zvyšováním cen spotřebního zboží.

Poprvé o požadavku odborářů jednala školská tripartita ve druhé polovině loňského roku. Tehdy zástupci resortu školství a zaměstnavatelů návrh odborářů podpořili. Předběžnou podporu mu tehdy vyjádřili ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vládní koalice ale následně návrh neschválila.

Skutečnost, že peníze budou pedagogům vypláceny jako odměny, kritizují i některé školské organizace a asociace. Předseda Unie školských asociací ČR CZESHA Jiří Zajíček dříve řekl, že by rozdělení částky mezi tarify a odměny neznamenalo pro stát žádné peníze navíc oproti tomu, co schválila vláda. Pro pracovníky ve školství by ale bylo podle něj navýšení tarifů výhodnější.

Na maturitní obory se hlásí o 11 tisíc žáků více než loni

Věda a školy

Ohledně budoucího vývoje platů se řeší i jiná záležitost. Zástupci školských asociací a odborů nesouhlasí s tím, aby měli garantovanou mzdu na 130 procentech průměrné hrubé měsíční odměny jen učitelé. Požadují, aby se úprava týkala všech pedagogických pracovníků, jak vládní koalice původně avizovala.

Otočka s učitelskými platy popudila i ředitele škol

Domácí

Výběr článků

Načítám