Článek
Nádoba v nálezovém stavu i CT snímky její vnitřní části jsou k vidění na výstavě Detektory v archeologii na Přerovsku, kterou uspořádalo Muzeum Komenského v Přerově. Po skončení výstavy odborníci bronzový obsah z uzavřené nádoby opatrně vyjmou a pustí se do jeho zkoumání.
Vyšetření nálezu trvalo podle Skácela asi půl hodiny a splnilo svůj účel.
„S muzeem spolupracujeme dlouhodobě, ale toto je poprvé, kdy vyšetřujeme podobný artefakt. Prostřednictvím CT jsme viděli hrubé obrysy předmětů, které jsou uvnitř. Trošku nás jen limitovalo, že se jednalo o kovové předměty, které na rentgenu svítí bíle, a nešlo úplně přesně zhodnotit jejich povrch nebo strukturu,“ uvedl Skácel.
Při školním výzkumu na Znojemsku objevili hrob šestiletého dítěte z doby kamenné
Na výstavě je keramická nádoba naposledy k vidění v nálezovém stavu v celku.
„Nám se podařilo na CT snímcích, které mohou návštěvníci vidět, zjistit, že uvnitř keramické nádoby staré přes tři tisíce let je ukryto velké množství bronzových předmětů, mezi nimiž zaujme na první pohled bohatě zdobená kruhová faléra (kovový kotouč),“ konstatoval archeolog Zdeněk Schenk.
„Dále naprosto unikátní bronzové žebrované objímky s trny nábojů kol vozu, náramky, plechové šálky a také další kruhový ženský šperk, spirálovitě vinutý nápažník,“ doplnil.
Zkoumání proběhlo podle něj až téměř čtyři roky od objevení nádoby proto, že muzeum čekalo, až v přerovské nemocnici bude na CT volná kapacita. „V covidové době a bezprostředně po ní na to nebyl žádný prostor,“ vysvětlil Schenk.
Výstava Detektory v archeologii v Muzeu Komenského v Přerově potrvá do 20. října. Představuje ukázky unikátních kovových předmětů zachráněných zásluhou dlouholeté činnosti archeologů a jejich spolupracovníků z řad uživatelů detektoru kovů.