Článek
Pedagogické síly chybí, a tak je ředitelé nahrazují přesčasy, půl úvazky penzionovaných nestorů, praktikanty, anebo učiteli bez pedagogického vzdělání, což lze pouze výjimečně.
Do škol by se mohli vrátit učitelé bez pedagogického vzdělání |
---|
Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum |
„Není před námi žádný světlý zítřek, tedy že by se mělo něco zlepšovat,“ řekl novinářům ministr školství Robert Plaga (ANO).
Podle něj je třeba pokračovat v podpoře přitažlivosti učitelského povolání, tedy zejména dalším výrazným navyšováním platů kantorů tak, aby do dvou let učitelé dosáhli v průměru na 45 tisíc korun měsíčně.
Řešení také vidí v novele zákona o pedagogických pracovnících, která by umožnila, aby do škol mohli nastoupit lidé s jakýmkoli magisterským titulem, přičemž podmínkou by bylo, že si pedagogické minimum dodělají do tří let od nástupu do školství.
V současnosti to zákon neumožňuje, přesto existuje podmínka, že ředitel může zaměstnat i vysokoškoláka bez formálního pedagogického vzdělání, pokud nemá jinou možnost.
Nejsou experti na matematiku a fyziku
Právě třeba pro výuku matematiky a fyziky je podle analýzy těžké sehnat učitele. „Tam je průměrný věk učitelů vyšší. Lidé s těmito aprobacemi z fakult nepřicházejí, a tak buďme za ně rádi, že tam jsou,“ konstatoval Plaga.
Kromě daných aprobací je nedostatek učitelů i v mateřských školách, na prvním stupni, chybí i odborníci na výuku anglického a českého jazyka, dále pak v oboru strojírenství a strojírenská výroba a elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika.
Podle ministerstva byl v součtu vykázán požadavek na pokrytí 277 tisíc hodin přímé pedagogické činnosti.
Příliš vysoký věk
Podle ministra letos ve školství působí na tři tisíce začínajících učitelů a další čtyři tisíce „srdcařů“ se do něj vrátilo ať už z důchodu, anebo z jiných zaměstnání. „Díky těmto návratům a díky nekvalifikovaným je výuka zajištěna,“ řekl Plaga.
Nicméně vrásky mu dělá také vysoký věk učitelů, z nichž část může brzy svou profesní dráhu ukončit. V průměru činí 47,2 roku, přičemž nejnižší je v mateřinkách (45,4 roku), nejvyšší u vyšších odborných škol (50,2 roku). Nejmladší učitele pak mají v Jihomoravském kraji (46,6), nejstarší v Karlovarském kraji (48,7).