Článek
Speciální 3D brýle, ve kterých lékař vidí obraz operovaného oka přenesený z 3D mikroskopu, testoval tým oftalmologů oční kliniky dva týdny.
„Vidíme velké detaily, velkou hloubku ostrosti. A jedna dimenze, kterou nám to přináší navíc, je ovládání gesty. Takže pohledem hlavy zaostřujeme obraz, zvětšujeme obraz. Můžeme se podívat doleva i doprava a načíst si například informace z předoperačního vyšetření,“ popsal práci s revoluční technologií přednosta kliniky Jan Němčanský.
Izraelský výrobce lékařského vybavení vyvíjel systém od roku 2011. „Vývoj byl inspirován helmami stíhacích pilotů F-35. A vědci si položili otázku, jak by se technologie dala aplikovat v lékařském oboru,“ nastínil zástupce firmy Marc Cirlin.
Evropskou mikroskopickou společnost povede český vědec
Dodal, že mikroskop se stal přirozeným místem, kde lze s tímto konceptem začít pracovat. „A v oftalmologii se mikroskop používá velmi často,“ doplnil s tím, že technologii začali jako první využívat oftalmologové v USA.
„Fakultní nemocnice Ostrava je opravdu první nemocnicí v Evropě, kde jsme systém představili,“ potvrdil Cirlin.
Podle Němčanského je výhodou unikátního systému nejen komfort pro operatéra, ale také jeho edukační možnosti. „Všechny digitální zobrazovací systémy mají tu obrovskou výhodu, že mohou sloužit edukačně pro mediky, a především pro mladé, začínající chirurgy. Protože ten lékař má svůj vlastní headset a vidí to, co vidí operující chirurg,“ nastínil přednosta oční kliniky.
Případné pořízení digitálního zobrazovacího systému bude Fakultní nemocnice Ostrava řešit v příštím roce. Její oftalmologové by ho využili u všech diagnóz.