Hlavní obsah

Observatoř NASA zachytila záblesk silné sluneční erupce

Družice amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jménem Solar Dynamics Observatory (SDO) zachytila ve čtvrtek 22. února silnou sluneční erupci, která vyvrcholila ve 23:34 SEČ.

NASA zachytila erupci na SlunciVideo: Reuters

Článek

Agentura Reuters o úkazu zprostředkovala videosekvenci s příslušným detailním zachycením čtvrteční erupce na Slunci. Ten hlavní snímek ze své sluneční observatoře SDO zveřejnila i NASA na svém webu. Solární erupce je tam z našeho pohledu vidět jako „jasný záblesk v levé horní části Slunce“.

Podle NASA znamenají tyto sluneční erupce intenzivní uvolňování energie ze Slunce, které obecně může na Zemi ovlivnit rádiovou komunikaci, elektrické rozvodné sítě, navigační signály a představovat riziko pro kosmické lodě a astronauty.

Záblesk z 22. února je klasifikován jako X6.3. Erupce třídy X jsou nejintenzivnější.

​Co jsou sluneční erupce?

  • Jak připomíná web SpaceWeatherLive, sluneční erupce je obrovská exploze na povrchu našeho Slunce, ke které dochází, když se magnetické siločáry od slunečních skvrn zamotají a vybuchnou. Sluneční erupce je definována jako náhlá, rychlá a intenzivní změna jasu.
  • Sluneční erupce nastává, když se náhle uvolní magnetická energie, která se vytvořila ve sluneční atmosféře. Materiál se během několika minut zahřeje na mnoho milionů stupňů a záření je emitováno prakticky v celém elektromagnetickém spektru. Množství uvolněné energie odpovídá milionům jaderných bomb explodujících současně.

Sluneční erupce se často vyskytují, když je Slunce aktivní v letech kolem slunečního maxima. Dané erupce způsobují tzv. výron koronální hmoty (CME), která je ve skupenství plazmatu a skládá se hlavně z protonů a elektronů.

Většina erupcí se uskuteční kolem slunečních skvrn, kde se vyvine intenzivní magnetické pole z povrchu do koróny. Během erupcí vyvrhne Slunce obrovská oblaka elektrizovaného plynu, který rychlostí stovek kilometrů za sekundu zasáhne magnetické pole Země.

Tyto jevy, označované souhrnně jako sluneční bouře, sledují astronomové s obavami, jelikož mohou způsobovat geomagnetické bouře, čímž představují nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, navigace nebo letecká doprava. Sluneční bouře nicméně rovněž způsobují populární polární záře.

Související články

Postranní panel

Reklamă

Reklamă

Výběr článků

Načítám
Postranní panel