Článek
Nejnovější snímky ze Solar Dynamics Observatory, což je jedna z družic amerického vesmírného úřadu NASA, ukazují obrovský shluk slunečních skvrn. Ty měří na šířku přes 190 tisíc kilometrů, tedy 15krát více, než kolik je průměr planety Země. Nebývale velkou oblast výskytu skvrn tvoří nejméně šest různých skupin.
Podle serveru Space Weather, jenž dlouhodobě sleduje vesmírné jevy, se navíc skupina bude dále rozšiřovat. Server také uvedl, že natolik velké uskupení ovlivňuje vibrace celého Slunce. Díky tomu dokázali vědci detekovat skvrny ještě v době, kdy se nacházely na odvrácené straně Slunce. Odhadují, že část uskupení se ještě dodatečně ukáže.
'Sunspot archipelago' 15 times wider than Earth could soon bombard us with solar storms https://t.co/jrRQgOHC8W pic.twitter.com/qmsju9xd7w
— SPACE.com (@SPACEdotcom) November 22, 2023
Skvrny jsou ve skutečnosti chladnější částí slunečního povrchu a na snímcích mají podobu malých černých teček. Tato tmavší místa mají teplotu přes 3,5 tisíce stupňů Celsia, zatímco obvykle povrch Slunce dosahuje 5,5 tisíce stupňů Celsia. Rozdíl v teplotě způsobují masivní změny magnetického pole hvězdy.
V únoru se „odlomil kus Slunce“? Astronomy to pobavilo
Právě sluneční skvrny ale vědci spojují se vznikem erupcí a výrony koronální hmoty, tedy obrovskými a prudkými explozemi sluneční energie, souhrnně označovanými jako sluneční bouře. Tyto jevy astronomové sledují s obavami, protože mohou způsobovat geomagnetické bouře, a představují tak nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, navigace či letecká doprava.
Probably the biggest sunspot region I’ve seen so far from solar cycle 25 rotating onto the earth facing disk. AR3490 & AR3491 have been consistently flaring and looks to be gaining size / magnetic complexity. The next 14 days could be very interesting. pic.twitter.com/KgyvEIpexd
— Chris Wicklund Auroras (@Wicky_dubs_WX) November 19, 2023
Server Daily Mail nicméně připomněl, že sluneční bouře způsobují také populární polární záře.
Polární záře přišla do Česka ve dvou vlnách. Byla rudá až fialová
Následující týdny budou zajímavé
Během slunečních erupcí vyvrhne Slunce obrovská oblaka elektrizovaného plynu, který rychlostí stovek kilometrů za sekundu zasáhne magnetické pole Země. Ty nejsilnější typy erupcí by k Zemi mohly směřovat během následujících dní, a dají se tak očekávat výpadky zmíněných zařízení.
Time to keep a close eye on AR3490 and especially AR3500. They became beta gamma delta sunspot regions with complex magnetic fields. AR3500 is quite big and could be a big X flare player if it continues to grow heading toward center disk. Busy week ahead. pic.twitter.com/XLkYNoA1n4
— Chris Wicklund Auroras (@Wicky_dubs_WX) November 23, 2023
Meteorolog Chris Wicklund například na platformě X (dříve Twitter) uvedl, že se sluneční skvrny neustále zvětšují a příštích pár týdnů (minimálně 14 dní) tak bude „velmi zajímavých“, jak podotýká i portál Space.com.
Look at the difference in ~ 10-15 days of the sun two weeks ago vs now. We have taken a large jump in sunspot numbers and 10.7cm flux. Currently a large sunspot cluster in the northern hemisphere and new developing clusters in the southern hemisphere. Things are getting busy as… pic.twitter.com/MQRGVheHWB
— Chris Wicklund Auroras (@Wicky_dubs_WX) November 23, 2023
V současnosti pozorované seskupení slunečních skvrn je podle Wicklunda doposud největší během současného slunečního cyklu, který zpravidla trvá 11 let.