Článek
„Superúplňkem označujeme úplněk, který je na naší obloze úhlově větší než obvykle. To nastává v případě, kdy se fáze úplňku zároveň sejde s polohou Měsíce nejblíže k Zemi na jeho eliptické dráze kolem naší planety. To se stalo nyní v prosinci, kdy měsíční úplněk nastal 3. prosince a hned 4. prosince byl Měsíc nejblíže k Zemi,“ popsal Novinkám úkaz Pavel Suchan, tiskový mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Úkaz byl viditelný i v České republice, ale příhodnější podmínky pro pozorování měli jinde ve světě.
Agentura Reuters publikovala například působivé záběry úkazu ze Španělska z Madridu nebo zajímavé záběry z pondělního rána z indonéského ostrova Bali, kde Měsíc rozzářil nebe nad doutnající sopkou Mount Agung.
Ta od minulého týdne vypouští popel z kráteru, a i když se zdá, že se v posledních dnech uklidnila, místní úřady varují, že je stále ještě možné, že dojde k erupci. [celá zpráva]
„V době superúplňku Měsíc skutečně na Zemi svítí více než při běžném úplňku, protože je zkrátka v tu dobu ‚větším zrcadlem' než jindy,“ uvedl Suchan, podle nějž se však nejednalo o rekordní superúplněk. „Lepší nastane hned v lednu 2018,” dodal.
Nyní byl Měsíc od Země vzdálený 357 492 kilometrů. Začátkem příštího roku nastane superúplněk hned dvakrát – 2. ledna bude Měsíc od Země vzdálený 356 846 kilometrů, 31. ledna 360 199 kilometrů.