Článek
Suchan zmínil, že v současnosti lze spatřit Venuši, Mars, Jupiter a Saturn před svítáním. Nejprve se objevuje Saturn, pak přibydou Jupiter, Mars a Venuše jako Jitřenka.
Od padajících hvězd po zatmění Slunce. Rok 2022 slibuje působivá nebeská představení
Nastává zároveň nejlepší období viditelnosti Saturnu, brzy bude na obloze po celou noc.
„Také pořád ještě vyhlížíme noční svítící oblaka. Tedy oblačnost, která je v 85 kilometrech nad povrchem Země – nejvyšší oblačnost, kterou můžeme pozorovat,“ upozornil Suchan.
„Je to taková stříbrná pavučina. Nastává zhruba hodinu a půl po západu Slunce, resp. hodinu a půl před jeho východem,“ popsal úkaz spjatý s týdny kolem letního slunovratu.
„Slunce zapadá jen velmi mělce pod obzor, což znamená, že svítí v tu dobu vysoko do atmosféry a osvětluje oblačnost,“ vysvětlil.
Noční svítící oblaka se objevují nepravidelně.
Největší úplněk roku
Lidé se mohou těšit i na úplněk. „Jako (téměř) každý rok i v roce 2022 nastane úplněk, během kterého bude Měsíc zároveň procházet na své eliptické dráze tzv. přízemím, a tedy úplňkový Měsíc bude úhlově největší v celém roce,” připomněl již dříve popularizátor astronomie Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Červnový superúplněk. Hodinu po půlnoci bude Měsíc nejblíže Zemi
Tento moment připadá na středu 13. července, kdy se na oblohu vyhoupne „superúplněk“ (nejde o astronomický termín). Měsíc se octne ve fázi úplňku ve 20:38 SELČ.
Pouhé zhruba 9,5 hodiny předtím, v 11:09, bude nejblíže k Zemi, a to na vzdálenost 357 263 kilometrů.
Přechod Jupiterových měsíců
Nad ránem 26. července nastane současný přechod dvou měsíců Jupiteru. K tomuto zážitku však lidé potřebují alespoň malý přenosný dalekohled. „Měsíce jsou vidět triedrem. Jakmile budou předcházet před planetou, uvidíme je jako černé tečky. Můžeme pozorovat i vstup měsíce před planetu, anebo, když dochází k zákrytu, za planetu,“ uvedl dále Suchan.
Na měsíci Jupiteru může být život
Doporučil, aby lidé použili stativ nebo si triedr zafixovali jiným způsobem. „Protože jinak se vám to strašně chvěje a nevidíte tam nic,“ dodal astronom.
Astrofyzici objevili hvězdu, která nejrychleji oběhne supermasivní černou díru
Připomněl rovněž, že v létě se vysoko nad obzorem klene Mléčná dráha. „Prochází typickými letními souhvězdími, jako je Labuť a Orel. Ale krásně vidět je jen tam, kde je nižší světelné znečištění,“ upozornil Suchan.
Nejlepší podmínky pro pozorování Mléčné dráhy jsou právě v letních měsících a během zimy.
Srpnové „padající hvězdy“
Na noc z 12. na 13. srpna pak letos připadá maximum meteorického roje Perseidy, v té době však budou špatné podmínky pro jeho pozorování. „Noc předtím bude úplněk,“ podotkl Suchan.
Vrcholil meteorický roj Perseidy. Podívejte se na videa od astronomů
Perseidy jsou aktivní mezi 17. červencem a 24. srpnem.