Článek
HMT je proces, při němž se přesouvají mitochondrie mezi buňkami – většinou s nějakým dopadem pro buňku, která mitochondrie získá, a někdy i pro tu, jež je ztrácí. Mitochondrie vykonávají funkci buněčné elektrárny, jelikož v nich probíhají důležité biochemické pochody.
Studie z nejnovějšího výzkumu týmu z Biotechnologického ústavu AV ČR popisuje, že HMT je nedílnou součástí nádorového onemocnění. Nádorové buňky ho využívají proto, aby získaly mitochondrie z okolního prostředí, čímž posílí jejich agresivní vlastnosti a zároveň oslabí imunitu organismu.
Tento mechanismus je natolik zásadní, že se jeví jako univerzální znak více než dvaceti typů nádorových onemocnění – jak sdělili odborníci Novinkám, jedná se např. o nádor prsu, melanom či glioblastom (nádor mozku).
Proč se některým lidem vrací rakovina

„Nedávný výzkum prokázal, že horizontální přenos mitochondrií je pro řadu nádorů společný a je pro jejich tvorbu velmi důležitý. To, že se jedná o univerzální mechanismus, ukazuje na jeho zásadní roli v biologii nádorových onemocnění a otevírá cestu k novým terapeutickým strategiím,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu z Biotechnologického ústavu AV ČR Jiří Neužil.
Studii, která shrnuje nejnovější poznatky o horizontálním mitochondriálním transferu v biologii nádorových onemocnění a jejich klinické relevanci, zveřejnil jeden z nejvýznamnějších vědeckých časopisů Cancer Cell.
Buňky umějí „ukradené“ mitochondrie získat zpět
Jedním z nejzajímavějších aspektů HMT je jeho role při vzájemném působení nádorových buněk a imunitního systému. Nedávné studie ukazují, že nádorové buňky získávají mitochondrie nejen ze stromálních buněk, tedy podpůrných pojivových složek, například tkání, ale i z cytotoxických T-lymfocytů, čímž je oslabují a zbavují jejich protirakovinné aktivity.
- T-lymfocyt (též T-buňka) je druh bílých krvinek, které jsou podstatou získané buněčné imunity, při níž potírají např. nádorové buňky či buňky napadené viry.
Překvapivé je podle odborníků i opačné zjištění. Vyčerpané T-buňky mohou mitochondrie znovu získat a obnovit svou funkci, což ukazuje na dynamický boj mezi nádorem a imunitním systémem.

Obrázek ukazuje přenos mitochondrií mezi buňkami nádorovými a buňkami nádorového mikroprostředí. A - Pevné nádory s výjimkou nádoru nervové soustavy. B - Nádory nervové soustavy. C - Hematologické nádory
„Nádor se snaží oslabit imunitní systém, aby pronikl do normální tkáně, přičemž imunitní systém má ještě další možnosti, jak průniku nádorových buněk zabránit. A toto se odehrává v reálných systémech na základě HMT a pomocí mitochondriálních přesunů za použití mezibuněčného systému nanotunýlků,“ přiblížil Neužil.
Naděje na léčbu rakoviny: Izraelci identifikovali protein, kvůli kterému se tělo nemůže bránit nádorům

Výsledky studie podle něj otevírají nové možnosti pro pochopení toho, jak nádory unikají imunitnímu dohledu, a mohou proto přispět k vývoji inovativních přístupů v protirakovinné léčbě.
Článek navazuje na průlomovou studii publikovanou před deseti lety týmy Neužila a Mika Berridge z Malaghan Institute of Medical Research na Novém Zélandu. Popisuje mj., že se výzkum HMT rozvíjí nevídaným tempem, což umožnil pokrok v metodologiích, jako je tzv. prostorová transkriptomika a proteomika s vysokým rozlišením na úrovni jedné buňky.
Čeští výzkumníci odhalili důležité procesy zotavení mozku po mrtvici
