Článek
„Máme zakázky na dva roky dopředu. Lidé mají zájem o kovanou klasiku. Brány a ploty děláme i pro moderní objekty. Zhruba třetinu zakázek tvoří objednávky z nejrůznějších památkových nebo církevních institucí,“ řekl Právu kovář Petr Soudek z Rajhradu na Brněnsku.
Majitelé historických objektů si mimo jiné objednávají kromě výroby nejrůznějších kovaných doplňků do interiérů také opravy poškozených zdobných mříží na oknech.
Stejnou zkušenost má i Soudkův kolega Daniel Hlobil, který provozuje kovárnu Hamerský mlýn mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou.
Umělci s ohněm a kladivem
„Jsme nejen řemeslníci, ale také umělci, jen prostě používáme oheň a kladiva. Nejlepší zákazník je pro nás ten, který nás nechá vytvořit návrh celé zakázky nebo alespoň spolupracovat na něm,“ řekl Hlobil Právu.
Jeho Hamerský mlýn je historická kovárna vybudovaná již v roce 1840 na řece Svitavě, a to podle písemných podkladů shodou okolností panem Kovářem.
Jde o jedinou kovárnu v Brně a okolí, v níž by stroje, tedy buchar nebo děličku, mohlo pohánět vodní kolo na řece. Opraveno by mělo být zhruba do roka. Ostatní hamry, jichž bylo v této oblasti mnoho, se nezachovaly.
V Hamerském mlýně se každoročně koná setkání uměleckých kovářů a podkovářů nazvané Obřanský obr. Jde o jednu z největších akcí uměleckých kovářů z Česka.
Sešli se v něm i o minulém víkendu, aby si nejen vyměnili zkušenosti, ale navíc pomohli s opravou mlýna.