Hlavní obsah

O bioinformatiky je stále větší zájem, Masarykova univerzita pro ně otvírá nový obor

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Brno

Studium nového bakalářského oboru bioinformatika nabídne od září brněnská Masarykova univerzita. Určený je pro špičkové odborníky z oblasti IT se zaměřením na práci s medicínskými daty. Informatika má stále větší vliv na vývoj nových léčiv, diagnostiku onemocnění i boj s rakovinou. Po bioinformaticích je na trhu práce stále větší poptávka.

Foto: MUNI

Jedno z pracovišť brněnské Masarykovy univerzity zaměřené na bioinformatiku

Článek

„Stále více jde nejen v oblasti medicíny či vývoji nových léčiv, ale celkově i v biovýzkumu o kvalitní zpracování obrovského množství zjištěných dat. Mimo jiné díky bioinformatice umíme vytvářet modelové predikce, tedy předpovědi toho, jak se dané onemocnění může vyvíjet,“ řekl Novinkám garant nového studijního programu David Šafránek z fakulty informatiky.

Studenti oboru získají znalosti a dovednosti pro aplikaci informatiky v oborech molekulární biologie, genetiky, medicíny, studia proteinů a genomiky či systémové a syntetické biologie.

Foto: MUNI

Bioinformatika je o zpracování velkého množství dat. Na vizualizaci je protein Rubisco.

Zjednodušeně řečeno bioinformatik se nezabývá výzkumem v laboratořích, ale vyhodnocuje obrovské množství již získaných dat.

Brněnské VUT přispělo k vývoji skeneru pro lepší diagnostiku onemocnění cév

Věda a školy

„Praktické využití bioinformatiky je především v oblasti personalizované medicíny,“ vysvětlil Šafránek. Díky ní se při hledání vhodného způsobu léčby zohledňuje zdravotní stav konkrétního pacienta a například u rakoviny i konkrétní vlastnosti nádoru, s nímž se při léčbě bojuje. Léčba je tak více cílená, než tomu bylo v minulosti.

Bioinformatika pomáhá i se zpracováním dat získaných sekvenací genomu, dokáže vizualizovat strukturu molekul v živých buňkách nebo pomoci pochopit komunikaci v rámci buňky i celého organismu.

Po bioinformaticích je poptávka nejen v rámci zdravotnictví a farmaceutického průmyslu, ale i genového inženýrství a celkově na vědeckých pracovištích.

Umělá inteligence identifikuje srdeční onemocnění ještě dříve, než se objeví jeho příznaky

AI

Vývoj specializovaných softwarů

Přihlášky na nový obor na fakultě informatiky lze podávat do konce února, jak informuje univerzita na svém webu. Bioinformatika bude bakalářský program zahrnující zhruba ze 60 procent předměty z informatiky, zbytek z přírodovědy. Studenti se dále zaměří na biologii, chemii a další přírodovědné předměty.

Foto: MUNI

Bakalářský obor bioinformatika otevře Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

„Absolventi zvládnou zpracovávat a vizualizovat rozsáhlé datové soubory z celé škály experimentálních medicínských či vědeckých metod, naučí se vyvíjet specializovaný software a také jej aplikovat v laboratorním či komerčním prostředí,“ vysvětlil Šafránek.

Od druhého ročníku se budou studenti zaměřovat buď na aplikovanou bioinformatiku, nebo na vývoj bioinformatického softwaru. Absolventi pak mohou pokračovat ve studiu v navazujících magisterských studijních programech především na přírodovědecké fakultě, ale i na dalších fakultách.

Z finančních potíží pomůže českému zdravotnictví nový studijní obor zaměřený na ekonomiku

Věda a školy

Výběr článků

Načítám