Článek
Raketa Delta 2, která satelit vynesla na oběžnou dráhu, odstartovala ze základny v sobotu 6:02 místního času (15:02 SELČ).
Podle Michaela Freilicha, ředitele oddělení NASA, které se zabývá výzkumem naší planety, se díky družici prohloubí znalosti o ledu pokrývajícím Grónsko a Antarktidu a o tom, jak přispívá jeho tání ke stoupání hladiny světových oceánů.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Pod Arktidou se hromadí teplá voda |
Kromě ledu bude půltunová družice měřit také vrcholky stromů, sněhovou pokrývku a výšku hladiny řek. Pomoci by to mohlo například při určování množství oxidu uhličitého uloženého v lesních porostech či plánování opatření proti povodním, suchu a lesním požárům.
Mise je tak podle Richarda Slonakera, který je za vypuštění a práci ICESat-2 zodpovědný, „pro vědu mimořádně důležitá“.
Družice má jeden jediný nástroj
ICESat-2 nese dle agentury AP jediný nástroj, laserový výškoměr, který má přesně měřit výšku na základě toho, jak dlouho trvá fotonu, než doputuje z družice na zemský povrch a zpět.
Je nástupcem satelitu ICESat-1, který fungoval v letech 2003 až 2009. V uplynulých devíti letech vědci z NASA světové ledovce monitorovali pomocí leteckých záběrů v rámci operace IceBridge.
Mise satelitu vyslaného na oběžnou dráhu by měla trvat tři roky, ale družice by mohla teoreticky fungovat až deset let, pokud by se NASA rozhodla její činnost prodloužit.
V této souvislosti je třeba připomenout také nedávné potvrzení daného amerického vesmírného úřadu, že vodní led se nachází i na Měsíci. Vědci pozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech naší přirozené družice. [celá zpráva]