Článek
Podle zástupců organizace je hlavním cílem kurzu představit, jak přistupovat k dětem a mladým lidem, kteří prožili nějaké trauma. Účastníkům by měl kurz pomoci k tomu, aby se stali oporou traumatizovaným dětem a zároveň v nich dokázali podpořit odolnost.
Organizace v kurzu nabízí i postupy, jak s dětmi řešit kolektivní traumatické události. Zaměřuje se na trauma v kontextu válečného konfliktu a souvisejícím vysídlením.
„Víme, že konflikt a zejména válka je těžkou zkouškou pro všechny, ale zejména pro děti. Chceme proto šířit osvětu v přístupu k dětem zasaženým traumatem. V současné době proto pracujeme na rozšíření e-learningu do všech škol v ČR,“ řekla předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová.
Bek u učitelských asistentů ustoupil
Česká verze původně amerického kurzu
Kurz původně vznikl ve Spojených státech amerických. Jeho českou verzi připravili odborníci ze SOFA ve spolupráci s kolegy z McKinseyova zdravotního institutu a zdravotního dětského systému Cincinnati Children’s.
Zároveň vznikl doplňující materiál, který shrnuje informace zaměřené na české prostředí a obsahuje řadu odkazů a tipů, jak mluvit s dětmi o válce, uprchlictví a migraci, případně jak začleňovat nově příchozí do kolektivu.
Organizace SOFA dříve fungovala pod názvem Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání. Zaměřuje se na duševní zdraví, zvládání náročného chování dětí, inkluzi a další témata. K inspiraci využívá projekty ze světa, které upravuje pro české prostředí.