Článek
Start se uskutečnil v americké Kalifornii v úterý krátce po 20:00 SEČ. Po hodině letu se Falcon 9 dostal do výšky 550 kilometrů nad povrchem Země, kde se od něj oddělil nejen TROLL, ale celkem 131 satelitů, většinou minidružic, které vynesl do vesmíru.
Ve 23:00 se TROLL ozval pozemnímu týmu. „Kontakt se povedl. Vše naštěstí funguje, jak má,“ řekl Novinkám Petr Boháček z vedení společnosti TRL Space. Generální ředitel firmy Petr Kapoun se netajil tím, že byl nervózní z toho, zda se celá technicky mimořádně náročná operace zdaří. Vše ale klaplo přesně podle původních předpokladů.
Posláním družice TROLL je snímkovat Česko, ale i další krajiny světa. V ČR bude z vesmírné perspektivy pátrat po černých skládkách nebo po látkách nezákonně vypouštěných například z průmyslových komplexů do vodních toků. Data využije Česká inspekce životního prostředí.
Stane se vševidoucím okem nad Českem. Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru satelit TROLL
Družice má hyperspektrální kameru, což je špičková technika schopná pořídit detailní snímky na Zemi. Fotky budou využity k plánování protipovodňových opatření nebo k boji se suchem.
TROLL má ve vesmíru „kolegy“ z Česka
Mise TROLL není zdaleka jen velkým úspěchem společnosti TRL Space, ale brněnských kosmických firem, které se dynamicky rozvíjejí. V roce 2021 vytvořily pro vzájemnou spolupráci a pomoc Brno Space Cluster a na novou družici mnohé z nich dodaly komponenty.
Satelit je výkladní skříní české vědy. Například metodiku pro pořízení a zpracování dat z dálkového průzkumu Země pro něj vytvořil tým kartografů z pražské Univerzity Karlovy.
„Mise TROLL posouvá náš kosmický průmysl podstatně dál. Jde o to, že jeho vynesením na oběžnou dráhu projekt teprve začíná. Můžeme se těšit na proud velmi zajímavých dat, která nám umožní další poznání,“ řekl Novinkám ředitel brněnské hvězdárny a astronom Jiří Dušek.
Zdůraznil, že s každou z těchto misí se zvyšují šance pro vědce a kosmické firmy z České republiky dosáhnout na další, ještě náročnější a zásadnější vesmírné projekty.
TROLL má na oběžné dráze kolegy z Česka. Jen před několika týdny zahájil svoji činnost satelit LASAR, jehož posláním je zkusit oživit staré družice.
Na oběžné dráze je i satelit VZLUSAT-2, který monitoruje gama záblesky v nejvzdálenějších částech dosud známého vesmíru.
Připravují se ale i další mise. Přelomovou událostí by mělo být v roce 2028 vypuštění satelitu QUVIK se speciálním dalekohledem na pozorování neutronových hvězd.