Článek
Změnit by se mělo například i hodnocení žáků, v první a druhé třídě by podle návrhu neměli dostávat známky, ale slovní hodnocení. Vyplývá to z materiálů k návrhu, který je nyní v připomínkovém řízení. Změny v posuzování odkladů by podle návrhu měly platit od září 2025.
Odborníci dlouhodobě upozorňují, že dětí, které do školy nastupují až v sedmi letech, je v Česku zbytečně moc. Odklad povinné školní docházky mělo v minulém školním roce podle Českého statistického úřadu 22,3 procenta šestiletých dětí. Podle expertů by mělo jít o výjimečné opatření, které by se mohlo týkat asi dvou procent dětí.
Odklad by podle návrhu mohly dostat kupříkladu děti s vážným chronickým onemocněním či děti po úrazu, který vyžaduje dlouhodobou rehabilitaci, vyplývá z podkladů k návrhu. Žádost o odklad bude podle něj potřeba doložit doporučením lékaře specialisty, např. onkologa nebo klinického psychologa, a školského poradenského zařízení. Pediatři by doporučení k odkladu podle návrhu dávat nemohli.
Jiný kraj, jiná diagnóza. Poslanci chtějí sjednotit postupy psychologických poraden
Pod návrhem je podepsáno sedm poslanců, a to po jednom z vládních stran, tedy z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, a po jednom z opozičních ANO a SPD.
Společně s doporučením k odkladu by podle návrhu muselo poradenské zařízení vydat i doporučení podpůrného opatření ke vzdělávání dítěte podle individuálního plánu. Zrušit by se měly dodatečné odklady, důvodem je podle předkladatelů nejednotnost udělování i jejich nadužívání, uvedli.
Předškolního vzdělávání se nejméně dětí účastní na severozápadě Čech
Zápisy do 1. tříd ZŠ od 15. ledna do 15. února
Zápisy do prvních tříd základních škol by se měly podle návrhu konat v období od 15. ledna do 15. února. Od roku 2017 se přitom zápisy přesunuly z ledna na duben. Podle předkladatelů ale posun zápisů na pozdější měsíc nepřinesl očekávané snížení množství odkladů, naopak se ředitelům škol snížil čas na přípravu organizace vzdělávání prvních ročníků.
V žádosti o přijetí k povinné školní docházce by podle návrhu museli rodiče uvést, kde dítě plnilo povinný rok předškolního vzdělávání.
První skupina žáků, u níž by měla platit nová pravidla pro odklady školní docházky, by měla nastoupit do školy v září 2026, vyplývá z materiálů. „Účinnost omezení odkladů školní docházky předpokládá postupný náběh rozložený do tří let, a to podle data narození dětí,“ uvedli předkladatelé. S odloženou účinností od září 2029 navrhují předkladatelé zrušení přípravných tříd ZŠ.
Ve větších městech panuje opět napětí kvůli zápisům do škol
Mateřské školy by podle návrhu měly základní škole, do které dítě nastupuje, předat přehled výsledků pedagogického diagnostikování a podpůrných opatření. Informace by měly učitelům v ZŠ pomoci mapovat potřeby a možnosti dětí. Ve třídě, ve které je alespoň 15 žáků prvního ročníku, by měli být podle návrhu asistenti pedagoga, tato úprava by měla platit od září 2026.
Postup do druhého ročníku bez ohledu na prospěch?
Žáci v první a druhé třídě by také neměli podle návrhu dostávat známky, učitelé by je měli hodnotit slovně. Změna má podle předkladatelů umožnit poskytovat žákům detailnější zpětnou vazbu. Zároveň by měla snížit stres a tlak na výkon u malých dětí.
Změna hodnocení žáků by se měla zavádět postupně, od září 2027 pro první třídu, o rok později pak pro první a druhou třídu základních škol.
První třídu by podle návrhu nemohli žáci opakovat, postoupit do druhého ročníku by měli bez ohledu na prospěch. Opakování první třídy by měl mít ředitel možnost podle návrhu povolit na žádost rodičů, potřeba by ale mělo být doporučení lékaře či klinického psychologa a poradny. Tato úprava by měla podle návrhu platit od září 2026.