Článek
V britských a irských vodách žije okolo stovky různých druhů mořských plžů. Výzkumník Ross Bullimore z britského střediska pro životní prostředí a akvakulturu (CEFAS), který za objevem stojí, ale okamžitě poznal, že jde o nový nález.
Objev tohoto plže dokazuje, že je stále důležité zkoumat podmořský život a že se pořád máme co učit, uvedli vědci podle zpravodajské stanice BBC, která o tom informovala s odkazem na letos publikovanou odbornou studii.
A new species of sea slug has been discovered in UK waters.
— Blue Planet Society (@Seasaver) March 2, 2024
It was caught off the south-west of England from a research ship.
Pleurobranchaea britannica belongs to a group found in warmer waters, which could be migrating north due to climate change.https://t.co/N856aM4qK4
„Nalézt nový druh, který přitom není mikroskopický, je docela vzrušující. Ukazuje to, že je stále na čem pracovat,“ potvrdil Bullimorův kolega z CEFAS Peter Barry.
Obří šneci mohou být nebezpeční pro lidi, varují švýcarští vědci
Mořští plži jsou druhem měkkýšů, kteří postrádají ulitu, a je pro ně typický různorodý vzhled. Ačkoliv jsou tito živočichové drobní a měří, jak už bylo řečeno, kolem pěti centimetrů, patří mezi důležité predátory, kteří zastávají klíčovou pozici v potravním řetězci.
Možné narušení potravního řetězce
Vědcům mohou pomoci porozumět stavu mořského ekosystému. Zmínění měkkýši jsou totiž citliví na lidské zásahy a dopady klimatických změn.
Členy čeledi listovkovitých (Pleurobranchidae) lze běžně nalézt u severního Španělska, Senegalu a ve Středozemním moři.
„Mohlo by to znamenat, že tato skupina je schopna dále rozšiřovat oblasti, ve kterých se nachází. Mají pro to stále příznivější a vhodnější podmínky,“ poznamenal Bullimore.
Rostoucí teploty ovlivňují podmořské živočichy, jako jsou ryby a velryby. Tím, že se stahují ze svých obvyklých stanovišť a vyhledávají chladnější místa, mohou narušit potravní řetězec.