Článek
„Chceme, aby hygienická vyhláška reflektovala změny, které nastaly ve společnosti, tedy změny ve výuce a v podobě vyučování,“ řekla Zajíčková, která je členkou poslaneckého školského výboru a předsedkyní podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení.
O konkrétní podobě navržené vyhlášky se podle Zajíčkové stále jedná. Poslední plánované setkání zástupců mj. ministerstva školství a zdravotnictví, resortu práce a sociálních věcí a ministerstva pro místní rozvoj se bude konat v příštím týdnu, avizovala.
Upravit by se ale podle poslankyně v připravovaném návrhu měly např. požadavky na prostory pro vzdělávání dětí různého věku. Podle poslankyně totiž nejsou nutné stejné podmínky pro vzdělávání předškoláků a mladých studentů středních škol. Platit by už nově nemusely ani povinnosti o pravidelném malování školních prostor nebo nutnost mít křídovou tabuli v každé třídě.
Hygienici se více zaměří na staré školy. Rizikem je azbest či olovo ve vodě
Více zodpovědnosti než nyní by za bezpečnost školy mohli dostat ředitelé a zřizovatelé škol. Podle lokace a podoby školy by si mohli některé současné požadavky upravit a přizpůsobit. Kupříkladu by se tak mohli rozhodnout, zda chtějí školní pozemky oplotit nebo to vzhledem k umístění školy není nutné.
Podle Nantla je úprava vyhlášky o hygienických požadavcích na školní prostory nezbytná a je jedním z řešení nedostatku míst ve školách. Nyní platné normy jsou podle něj přísné a brání rekonstruovat a stavět školské prostory, včetně víceúčelových budov, v nichž mohou být školní třídy. Aktuální vyhláška stanovuje hygienické požadavky na prostorové podmínky, vybavení, osvětlení, vytápění či úklid.
Současná žádost o výjimku
Jak jsme informovali v dubnu, školy nyní mohou žádat o výjimku z hygienických požadavků na prostorové a provozní podmínky vzdělávacích zařízení. Díky výjimce by školy mohly zvýšit kapacitu míst pro žáky a studenty. Na Twitteru to tehdy oznámila Hygienická služba ČR.
Školy a školská zařízení mají možnost požádat místně příslušnou KHS o povolení výjimky z hygienických požadavků upravujících jejich prostorové a provozní podmínky. Jde o reakci na nástup populačně silnějších ročníků ke studiu a z toho vyplývajícího náporu na kapacitu škol.
— Hygienická služba ČR (@Hygiena_cz) April 4, 2023
Ve třídě základní či střední školy smí být nyní podle platných norem 30 žáků. Zřizovatel může povolit výjimku a počet zvýšit o čtyři. Podmínkou je, že to neohrozí kvalitu vzdělávání a dodrží se bezpečnost a ochrana zdraví.
Školy mohou žádat o výjimku z hygienických požadavků
Podle Zajíčkové by to mělo platit i v budoucnu podle upravených norem. Zvýšení počtu žáků ve třídě nad 30 ale označila za „krajní řešení“, protože to negativně ovlivňuje kvalitu výuky.
Kvůli silnému populačnímu ročníku jsou letos v některých regionech a oborech problémy s kapacitou míst. Podle některých odborníků na vzdělávání neodpovídá v Česku nabídka oborů na středních školách aktuální poptávce dětí a jejich rodičů. Podobně se vyslovili dnes náměstek Nantl s poslankyní Zajíčkovou a dříve i ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ministerstvo školství chce i proto upravit učební plány pro střední školy a motivovat kraje ke změnám oborové nabídky.