Hlavní obsah

Nové granule s fermentovaným ostropestřcem zvýší imunitu koní

Brno

Imunitu koní by měla zvýšit nově vyvíjená granulovaná krmná směs s rostlinou ostropestřec mariánský, kterou nyní vyvíjejí výzkumníci z Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity. Ostropestřec je hojně využívaný jako léčivka, protože obsahuje velké množství živin.

Foto: archiv Mendelovy univerzity

Nové granule s fermentovanou rostlinou ostropestřec by měly zvýšit imunitu koní.

Článek

V nezpracovaném stavu je ostropestřec ale špatně stravitelný. Proto se vědci snaží fermentací snížit v rostlině při jejím zpracování na granule příliš vysoké množství škrobu, který obsahuje.

Naším cílem je najít vhodný způsob úpravy ostropestřce.
Hana Dočkalová, Mendelova univerzita Brno

Výsledné granule budou mít probiotické a antioxidačními účinky, což napomůže k lepšímu trávení. Některé z potravních doplňků pro koně díky jejich vitaminům a celkově léčivým účinkům používají i lidé. Příkladem toho jsou výživové doplňky na klouby.

Rostlina má i protizánětlivé účinky

Skupina nejvýznamnějších účinných látek obsažených v ostropestřci je nazývána silymarin. Má ale nízkou stravitelnost, což snižuje množství účinných látek, které se dostanou do těla. Tomu chtějí vědci napomoci fermentací rostliny.

„Naším cílem je najít vhodný způsob úpravy ostropestřce. Vhodná bude zejména pro koně, kteří z různých důvodů nemohou přijímat energeticky bohatá krmiva a potýkají se s nedostatkem základních živin,“ řekla Novinkám za výzkumný tým Hana Dočkalová z Ústavu výživy zvířat a pícninářství.

Ostropestřec mariánský má pozitivní vliv na regeneraci a ochranu jaterních buněk. Má také protizánětlivé účinky. Z dosavadního výzkumu vyplývá, že ovlivňuje energetický metabolismus koní a snižuje stres z fyzické zátěže.

„Účinek funkční krmné směsi bude posuzován z hlediska stravitelnosti silymarinu, změn v mikrobiomu u králíků, které zkoumáme jako modelový organismus, a v další fázi přímo u koní,“ doplnila vědkyně.

Foto: archiv Mendelovy univerzity

Ostropestřec mariánský je známý svými léčivými účinky.

Zdůraznila, že v poslední době se výzkum zaměřuje i na využití silymarinu v léčbě neurodegenerativních onemocnění u lidí. Lze z toho vyvodit, že sledované účinky na metabolismus a stres působí u savců všeobecně, tedy vitamin by mohl být využitelný i u lidí.

Ostropestřec v jogurtech

Koním se ostropestřec podává hlavně ve formě výlisků ze semen, protože největší množství silymarinu je obsaženo právě v semenech. „Člověk může přijímat také drcené nebo mleté výlisky ostropestřce mariánského, které se přidávají např. do jogurtu. Existuje také mnoho farmaceutických produktů s extrahovaným silymarinem,“ zmínila Dočkalová.

Projekt navazuje na již dříve řešenou problematiku přidávání ostropestřce mariánského do krmné směsi pro závodní koně. Cílem bylo podpořit u koní schopnost regenerace těla.

Ostropestřec se využívá ve farmakologii a jako doplněk stravy u zvířat zejména ke zvýšení denních hmotnostních přírůstků nebo ve veterinární medicíně. Výtažky ze semen se využívají při léčbě toxicko-metabolického poškození jater a chronických onemocnění tohoto orgánu. Ostropestřec je hned po kmínu druhou nejčastěji pěstovanou rostlinou v ČR.

V Česku je nyní chováno přes 100 tisíc koní, přičemž každý rok přibývají stovky nových. Chováni jsou zejména pro rekreační ježdění, jen zlomek z nich je využíván závodně.

Veterinární péče o ně je ale nákladná, proto chovatelé v rámci prevence různých onemocnění stále častěji zařazují do stravy koní i nejrůznější vitaminové doplňky.

Související témata:

Výběr článků

Načítám