Článek
Přístroj využívá nové typy detektorů, které díky své citlivosti dokážou zobrazit více informací při nižší dávce záření. Má lepší prostorové rozlišení i vyšší rychlost, oproti minulému CT zkracuje čas o polovinu, a navíc díky detailnějšímu zobrazení případného problému šetří čas i pacientům.
Méně vyšetření
„Na starém CT třeba něco vidíme, ale nejsme si stoprocentně jistí, zda je to problém, a pacient tak musí podstoupit další vyšetření. Díky novému zobrazení vidíme problém hned a tím nemocného ušetříme dalších a dalších testů,“ vysvětlil Novinkám přednosta Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie Theodor Adla.
Motolští lékaři jako první v ČR provedli míšní stimulaci. Má umožnit pacientům vstát
„Dokáže detekovat informace, o kterých jsme ani nevěděli, že je můžeme získat. Umí například odečíst vápník z cév, vidíme je pak bez rušivých artefaktů. Dokáže také lépe odstranit artefakty z kovu, takže nám tolik nevadí stenty nebo implantáty. A čím nižší radiační zátěž, tím samozřejmě lépe pro každého pacienta,“ popisuje Adla.
Technické parametry nového CT přispějí k ještě přesnější diagnostice a popisu nálezů. To pomáhá zejména pacientům po zákrocích na srdci či u dárců orgánů a transplantovaných.
Speciální skupina pacientů
„Je zde skupina pacientů se srdečními implantáty, jako je mechanická podpora. Lépe je vidíme, což někdy bývá na standardním CT problém. U pacientů před a po transplantaci zase díky lepšímu zobrazení z nové spektrální informace víme víc o transplantovaných orgánech a případných nálezech, jako jsou například tumory. S vyšším rozlišením také lépe zobrazujeme cévy. Právě cévní zásobení je u transplantací hodně důležité,“ vysvětluje Adla.
Rýma a bolest hlavy nemusí souviset s nachlazením. Viníkem může být rakovina
V IKEM se ročně provede přes osm tisíc CT vyšetření.