Článek
První let SLS je plánován na rok 2017. Raketa při tomto testu ale ještě nebude vybavena vyšším stupněm, takže bude schopna na nízkou oběžnou dráhu kolem Země dopravit pouze 70 tun. O pět let později by měla získat výkonné pomocné vzletové rakety a horní stupeň, díky kterým bude schopná vynést na orbitu 130 tun nákladu.
Takováto nosná kapacita SLS umožní NASA automatický let k Charonu, jednomu z měsíců Pluta. Také bude možné zpět na Zemi dopravit vzorky z Europy, měsíce Jupitera, nebo ze Saturnova měsíce Titanu.
Bude rychlejší
Nákladová kapacita SLS umožní do kosmu vynést vědecké sondy s výkonnějšími pohony a s větší zásobou paliva, což odborníkům dovolí vybavit aparáty větším množstvím přístrojů. Mise se také zrychlí.
K dosažení vnějších planet sluneční soustavy musely nynější sondy provést několik gravitačních manévrů s průletem kolem vnitřních planet, aby dosáhly potřebnou rychlost. Využití tohoto takzvaného gravitačního praku je ale časově náročné. SLS tak může ušetřit čas mise až o několik let, protože lepší pohonné jednotky umožní trajektorie letu k cíli napřímit.