Článek
Expozice bude zahájena 15. března. Její část bude například také o dobývání Marsu. Přítomny budou rovněž trenažéry, na nichž si návštěvníci vyzkoušejí výcvik astronautů nebo přistání na Měsíci.
Expozice kombinuje klasické exponáty s virtuální realitou a projekcemi
„Výstava spojuje poznání se zábavou a je vytvořena tak, aby pobavila zástupce všech generací. Expozice kombinuje klasické exponáty s virtuální realitou a projekcemi, pro které je vyhrazeno 2000 metrů čtverečních ploch. Díky nim bude možné nahlédnout do vesmíru a seznámit se s nejnovějším výzkumem,“ řekla Novinkám a Právu Květa Havelková z pořádající společnosti JVS Group.
Toulky po Marsu s Opportunity
Když na Marsu přistálo před dvaceti lety robotické vozítko Opportunity, sledoval jeho pouť doslova celý svět. Na výstavě bude k vidění jeho model ve velikosti 1:1 zapůjčený od NASA.
Mise vrtulníčku na Marsu skončila
Mezi vizemi toho, jak by jednou mohlo vypadat lidské osídlení rudé planety, nebude scházet ani model autonomního vrtulníčku Ingenuity. Byl tam dopraven v únoru 2021 jako součást kosmického vozítka Perseverance. Až do letoška pomáhal s detailním průzkumem Marsu.
Milovníci adrenalinu si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet ve Space Campu výcvik pilotů a astronautů, a to nejen ve virtuální realitě, ale také na opravdovém leteckém trenažéru - gyroskopu. Příchozí budou moci navštívit kokpit raketoplánu a vyzkoušet si jeho řízení.
Těm, kteří dávají přednost poznání, toulkám po nejvzdálenějších galaxiích a cestování časem, je určený model slavného dalekohledu Jamese Webba. Projekce u něj jim umožní nahlédnout do vzdálené minulosti vesmíru, tedy doslova se obrazem vrátit o několik milionů let zpět.
Webbův teleskop pořídil zatím nejdetailnější snímky devatenácti spirálních galaxií
Vystaví i vesmírné originály
Další část výstavy představí dosavadní dobývání vesmíru nebo snahy o návrat lidstva na Měsíc, na němž jako první stanul 21. července 1969 Američan Neil Armstrong. Naposledy na něm lidé byli v roce 1972.
Tématem jsou i plánované meziplanetární cesty na Mars a jeho osídlení.
Mimořádné jsou podle pořadatelů exponáty zapůjčené od amerického vesmírného muzea Cosmosphere.
„Uchovává všechny kusy již nevyužívané vesmírné techniky, a to včetně skafandrů, částí kosmických lodí nebo třeba počítačů využívaných kdysi při vesmírných misích. Řada těchto věcí, které se dotkly vesmíru, bude přímo na výstavě,“ dodala Havelková.
NASA odložila mise Artemis. Na lunárním povrchu lidé stanou nejdříve v roce 2026
Výstava potrvá až do konce letošních letních prázdnin. Jde o další putovní expozici mezinárodního formátu, které se na brněnském výstavišti již léta střídají.
K těm dosavadním patří např. výstava věnovaná potopení slavné lodi Titanic, expozice Bodies, která představuje lidská těla na skutečných ostatcích zesnulých, nebo výstava o slavném objevu hrobky egyptského faraona Tutanchamona plné dechberoucích pokladů.