Článek
Nosná raketa Vega-C odstartovala podle plánu z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu ve 2:47 SEČ.
První stupeň rakety, známý jako P120C, svou práci udělal. Avšak druhý stupeň, nazvaný Zefiro 40, nikoli, informoval portál Space.com.
Problematický motor
„Zhruba dvě minuty a 27 sekund po startu nastala anomálie na (motoru) Zefiro 40, což vedlo k ukončení mise Vega-C,“ konstatovala společnost Arianespace v tiskovém prohlášení.
Modernizovaná evropská nosná raketa Vega má za sebou první start
Let ještě pokračoval několik minut, včetně oddělení druhého stupně a zážehu třetího, nicméně poté raketa začala klesat.
ICYMI: Vega-C successfully lifted off the launchpad but suffered an anomaly with the second stage, which sadly resulted in the loss of mission. pic.twitter.com/xaMxbD4elP
— Everything ESA (@EuropeSpace360) December 21, 2022
„Po startu a nominálním zážehu P120C, což je první stupeň Vegy, byl pozorován podtlak na Zefiro-40, což je druhý stupeň Vegy,“ upřesnil později podle webu SpaceNews generální ředitel Arianespace Stéphane Israël s tím, že poté odborníci zpozorovali odchylku trajektorie a „velmi silné anomálie“.
„Můžeme definitivně říct, že mise je ztracena,“ prohlásil bez uvedení dalších podrobností.
Evropská kosmická agentura vypustila meteorologickou družici nové generace
Přesnější příčiny závady na motoru, která vedla k odklonu rakety od předpokládané trasy letu, kvůli čemuž nedosáhla stanovené oběžné dráhy, nyní společnost dále zkoumá. Mise měla původně odstartovat 24. listopadu. Arianespace ji pozdržela téměř o měsíc, aby nahradila vadné vybavení na raketě.
Na palubě byly družice na monitorování přírodních katastrof
Raketa měla při svém letu na palubě dva poslední satelity z konstelace Pléiades – Neo 5 a 6 –, která má sloužit k pozorování Země, např. během přírodních katastrof. Konstelaci vybudovala a financovala společnost Airbus Defence and Space. Oba tedy byly ztraceny.
„Jedná se již o třetí (2019, 2020 a 2022) selhání nosné rakety Vega z celkových 22 startů,“ připomněl na Twitteru odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Čtyřstupňová raketa Vega-C je novým nosičem společnosti Arianespace. Hlavním výrobcem rakety je italská společnost Avio, na programu ale spolupracuje 13 členských států Evropské kosmické agentury (ESA) včetně Česka.
Podle výrobců Vega-C vykazuje řadu lepších technických vlastností než starší raketa Vega. Její provoz je levnější a může do vesmíru vynést větší náklad. První let raketa uskutečnila s úspěchem v červenci.